Ángyán már csak a csodában bízik
A földtörvény ellen tüntettek mintegy százan a Váralja Szövetség és az Élőlánc Magyarországért szervezésében az Országház közelében, az Alkotmány utcában hétfő délután.
A tüntetők azt követelték, az Országgyűlés ne engedje a magyar földet „a külföldi tőke és oligarchák” kezére játszani.
A megmozduláson Ángyán József fideszes országgyűlési képviselő, aki több módosító javaslatot is benyújtott a törvényjavaslathoz, a nemzetiszínű és árpádsávos, valamint székely zászlókat és transzparenseket tartó embereknek elmondta, az Országgyűlés kormánytöbbsége valamennyi módosító javaslatot elutasította, így a zárószavazást a jövő hétfőn tarthatják meg.
A képviselő azt mondta: bízik a csodákban, hogy egyéni módosító indítványokkal még meg lehet akadályozni a földtörvény elfogadását, így a magyar föld nem kerülhet majd az oligarchák kezére.
A tüntetésen felszólaló szónokok és a szervezők követelték, hogy a kormány hosszabbítsa meg a külföldiek földvásárlására vonatkozó moratóriumot, hogy ne az alkotmányban is rögzített integrált mezőgazdasági termelés alapján létrejövő cégek „irányítsák” a teljes magyar mezőgazdaságot. Emellett a földbérletekre vonatkozó „botrányos pályázatok” és zsebszerződések megsemmisítését követelték.
95 százalékra teszi, hogy kilép a Fidesz-frakcióból
Ángyán József 95 százalékos bizonyossággal állítja, hogy a földtörvény júniusi elfogadása után kilép a Fidesz parlamenti frakciójából – erősítette meg az Indexnek adott nyilatkozatát az MTI-nek a múlt héten a politikus. Ha nem a helyi családokhoz kerül a föld, hanem kül- vagy belföldi tőkés társaságok szerzik meg azt, akkor fennáll a veszély, hogy „kihúzzák alólunk az alaperőforrásokat” – indokolta döntését. Véleménye szerint a Ház előtt fekvő földtörvénnyel jó esély van erre.
Hangsúlyozta, a földtörvény azt is eldönti, hogy „az én néppárti kormányom” a tőkés társaságokkal, zöldbárókkal köt-e szövetséget, vagy pedig a néppel, „amiben eredetileg megállapodtunk”.
A politikus közölte: a földtörvényt látva 95 százalékosra teszi, hogy kilép a képviselőcsoportból. Úgy fogalmazott, hogy „csodák történtek már”, mert zárószavazás előtti módosítóval is változott már meg törvény, de „én ebben a csodában nem igazán hiszek (...), sokkal erősebbek azok a tőkeérdekek, amelyek nem engedik, hogy a politika változtasson ezen a szövegen”.
Már nem vállalható
Kilépési szándékát még nem közölte a képviselőcsoport vezetésével – mondta kérdésre válaszolva. Hangsúlyozta, hogy a gyulai frakcióülésen a miniszterelnök „maga mondta azt, hogy addig maradok, amíg kibírom a frakcióban, és azt is mondta, hogy nem csinálnak mártírt belőlem (...), ezzel gyakorlatilag rám bízta, hogy a lelkiismeretem szerint meddig tartom úgy, hogy vállalható az, ami történik”.
Közölte: a most tárgyalt földtörvény viszont már nem vállalható számára. Megjegyezte, hogy korábban is volt néhány „nehezen vállalható” dolog, például az állami földbérleti rendszer, az agrárkamarai törvény elfogadása, valamint az alaptörvény módosítása.
Ángyán József azt mondta, szerették volna, ha az alaptörvényben négy, a vidékstratégiát megalapozó pillért tesznek le. Ezek a föld-, az üzemszabályozási, a családi gazdaságokról szóló és a szövetkezeti törvények lettek volna, de közülük a családokról és a szövetkezetekről szóló jogszabályok kimaradtak, és helyettük hozták be az integrátorokat – közölte.
Független képviselőként folytatja
Mandátumának megtartását egyfelől azzal indokolta, hogy biztos abban, sokkal több szavazatot hozott annál a Fidesz–KDNP-listának, mint amennyit képviselőjelöltként kapott. „Sok embernek én szereztem meg a mandátumát vidéken” – közölte magyarázatként.
Ennél fontosabbnak nevezte, hogy tartozik azoknak az embereknek, akik elhitték neki, hogy a kormányváltást követően másképp mennek majd a dolgok, mint korábban, ezért a jelenlegi kormánypártokra szavaztak. Tervei szerint független képviselőként a korábban meghirdetett és a vidékstratégiában leírt kormányzati programot folyamatosan össze fogja hasonlítani a kabinet és a törvényhozás intézkedéseivel.
Ebben a ciklusban csupán egy képviselő lépett ki a Fidesz frakciójából. Balogh József – akinek élettársát korábban a kecskeméti kórházban kezelték, ahová sajtóinformációk szerint azért került, mert a képviselő bántalmazta – a függetlenek közé ült át.