Itt a pontos állampapír adat: elképesztő, mennyivel lettek gazdagabbak a magyarok
Mészáros Lőrinc vagyonának nagyjából a harmada áramlott ki az állampapír piacról februárban, ami komoly mélypontot jelent.
Rekordösszegű, csaknem 340 milliárd forintos kiáramlás történt februárban a lakossági állampapír-piacon – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ekkora összeggel csökkent a háztartások állampapír-állománya, ami féléves mélypontot jelent. A visszaváltásokban és a kamatok ki nem fizetésében kulcsszerepet játszott a Prémium Magyar Állampapírok után érkező jelentős kamateső, amelyet azonban a befektetők nem az állampapírpiacra forgattak vissza.
Befektetési jegyek váltották az állampapírokat
Az elemzésből kiderült, hogy a lakossági befektetők inkább a befektetési alapokat választották az állampapírok után, így ide több mint 167 milliárd forintnyi friss pénz áramlott. Ezzel az ilyen típusú megtakarítások összege meghaladta az állampapírokét. A háztartások befektetési alapokban tartott vagyona a fentiek alapján 13 941 milliárd forintra nőtt.
Emellett a hozamra éhes kisbefektetők a részvénypiac felé is nyitottak: közel 30 milliárd forint értékben vásároltak magyar részvényeket, külföldiekbe pedig 7,2 milliárdot fektettek. Érdekesség, hogy ezúttal nem a bankpapírok domináltak, hanem az ipari és egyéb szektorok cégeinek papírjai iránt nőtt meg a kereslet.
Gyengélkednek a kötvények, visszatérhet a jelzáloglevél
A Bank360 elemzése végül rámutatott arra is, hogy a februári kamatzuhatag sem az állampapírok, sem pedig az egyéb hitelpapírok piacának sem kedvezett. A banki kötvények állománya ugyanis 633 milliárd forintra csökkent, a vállalati kötvények pedig továbbra is alig szerepelnek a kisbefektetők portfóliójában. Jelzáloglevelet már egyáltalán nem tartottak a hónap végén, de ez márciusban változhatott, miután az MBH Csoport új, 7 százalékos kamatozású papírt dobott a piacra. A bankok kombinált betéti ajánlatai – amelyek befektetési jegy vásárlásához kötik a magasabb kamatokat – újabb alternatívát kínálnak azoknak, akik a kifutó állampapírjaik után keresnek új lehetőséget.
Ha nem döntött még a vagyona sorsáról, akkor ezt mindenképp tudnia kell
A befektetési stratégiák kialakításakor nem mindegy, hogy valaki kizárólag megtakarított vagyonnal rendelkezik, vagy egy saját vállalatot is tulajdonol – írtuk korábbi cikkünkben. A saját tulajdonú vállalat ugyanis egyfelől a vagyon legfontosabb része és értékteremtő forrása, másfelől azonban kockázati tényező is, mivel a vagyont egyetlen, nehezen likvidálható eszközben koncentrálja. Emiatt a cégvezetők befektetési stratégiájában különösen fontos a tudatos diverzifikáció – hangsúlyozza a lap, hozzátéve: ha például valaki egy technológiai vállalat tulajdonosa, és emellett az S&P500 indexre építi befektetéseit, könnyen előfordulhat, hogy portfóliója valójában nem kellően változatos, mivel az index jelentős részét szintén techcégek alkotják.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Gustavo Fring / Pexels)