Alkot a kormányunk: kirúghatnak, mint a sicc

Egyszerűbb lesz elbocsátani az alkalmazottakat, csökkenhet az éjszakai és hétvégi munkáért járó bérpótlék, és rövidülhet a felmondási idő - többek között ilyen intézkedéseket tartalmaz az a dokumentum, amelyet csütörtökön mutatott be a gazdasági minisztérium. Az intézkedések a kormány szerdán bejelentett, a vállalkozások terheit mérséklő első csomagjában lesznek benne. A minisztérium szerint a tervekkel sok pénzt takaríthatnak majd meg a cégek.

2011. április 22., 09:50

A szerdán bejelentetteknél részletesebb információkat közölt csütörtök délután a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a kormány bürokráciacsökkentő programjáról. A tárca honlapján

megjelent 17 oldalas tájékoztató (pdf-formátum)ismerteti, hogy a kétrészes program első javaslatcsomagja - amelyhez a jogszabályokat június 30-áig dolgozzák ki - milyen intézkedésekből áll majd - adta hírül az Origo.

  • Az NGM azt állítja, 15,2 milliárd forintos megtakarítás várható az adófizetések és bevallások módjának egyszerűsítésétől. Ide tartozik a 140 adószámlából 75 megszüntetése, az egyszeri átutalás lehetősége és az, hogy összevonják hat adónem fizetési határidejét.

  • A csütörtökön nyilvánosságra hozott dokumentum megerősíti, hogy kötelező könyvvizsgálat csak 200 milliós árbevétel fölött lesz. Ezzel a kormány szerint 5,6 milliárd forintot takaríthat meg 17 ezer kis- és középvállalkozás (kkv). 2014-től 300 millióra emelnék a határt, ez további 7000 vállalkozást érintene.

  • A kormányzati, hatósági adatbázisok egymáshoz igazítása, az adatigények közötti átfedések megszüntetése, így az adatszolgáltatási kötelezettségek mérséklése 31,7 milliárdos megtakarítást eredményezne.

  • A dokumentum szerint 7 milliárdot spórolhatnak a cégek a hatósági bírságolás "vállalkozások számára követhető, betartható és kevésbé irritáló gyakorlatának" megszüntetésével. Az NGM azt reméli, hogy "a jogkövető magatartás megkönnyítésével és a vállalkozói tevékenység kifehéredésével" a GDP 0,1-0,2 százalékos többletnövekedése érhető el.

  • A munkavállalókat érzékenyen érintő változtatásokat jelez az utolsó, a "foglalkoztatás adminisztrációjának csökkentése" néven ismertetett pont, amely 45,7 milliárd forint megtakarítást jelenthet a cégeknek az NGM szerint. A munkavállaláshoz kapcsolódó adatbejelentési kötelezettség egyszerűsítése, az egyéni járulékszámlák kialakítása és a képesítési követelmények csökkentése mellett olyanok szerepelnek ebben a csoportban, mint az üzemi tanács opcionálissá tétele, a munkavállaló felvételének és elbocsátásának megkönnyítése, a munkaidő adminisztrációjának rugalmassá tétele, valamint az éjszakai és hétvégi bérpótlék, a végkielégítések és a felmondási idő csökkentésének lehetősége.

Az NGM becslése szerint az intézkedések 105 milliárd forinttal csökkentik a cégek bürokratikus költségeit. Az NGM szerint Magyarországon az adminisztrációs terhek a GDP 10,5 százalékára, mintegy 3000 milliárd forintra rúgnak, szemben az 1000 milliárd forintos uniós átlaggal. "Ez azt jelenti, hogy egy magyarországi vállalkozás bürokratikus költségei évente körülbelül hárommillió forintnak felelnek meg, a vállalatvezetők számára egy évben átlagosan 65 órát jelent a különböző adminisztratív feladatok ellátása" - olvasható a csütörtökön nyilvánosságra hozott összefoglalóban.

Matolcsy György gazdasági miniszter szerdán közölte, hogy a kormány a nyár folyamán olyan változtatásokat dolgoz ki, amelyek jelentősen mérséklik a vállalkozások adminisztrációs terheit. A részletekről akkor annyit mondott, hogy kevesebb és egyszerűbb lesz az adóbevallás és az adatbejelentési kötelezettség, megfelezik az adófolyószámlák számát. Matolcsy szerint mindez 500 milliárd forinttal csökkenti a cégek bürokratikus költségeit, aminek hatására a GDP 1,25-1,30 százalékkal nőhet. Az új szabályok a jövő év elejétől lesznek érvényesek.

A csütörtökön ismertetett javaslatok egy részét csak úgy lehet megvalósítani, ha a Munka Törvénykönyve számos pontját átírja a parlament, a felsoroltak ugyanis több helyen jelentősen szűkítenék a munkavállalók jogait. Az egyik megfogalmazásból - "az elbocsátással kapcsolatos követelményeknek a vonatkozó alkotmányos elvárásokban rögzítettek szerinti meghatározása" - az is kitűnik, hogy az új szabályok megalkotásánál a kormány az alkotmány rendelkezéseire támaszkodna.

"Úgy tűnik, a kormány szerint a magyar munkavállalóknak kell összehúzni a nadrágszíjat az államadósság csökkentése és a magyar gazdaság fellendítése érdekében. Ez a tervezet lényegesen kiszolgáltatottabbá tenné a magyarországi munkavállalókat" - mondta az [origo]-nak Palkovics Imre, a Munkástanácsok szakszervezeti szövetség elnöke. Palkovics Imre azt mondta, "az EU-ban is tíz éve próbálkoznak a munkáltatók a munkaerőpiac rugalmasságának erősítésével, azzal érvelve, hogy ennek hiánya miatt nem elég versenyképes az EU gazdasága. Mindenesetre egy ilyen program mellé, mint a magyar kormányé, jó lenne letenni gazdasági számításokat, egyebek mellett arról is, hogy az intézkedések hozadékából mikor, hogyan és milyen körben fognak részesülni a munkavállalók" - tette hozzá az elnök.