A pénz nem hamis, csak téves

Újabb esettel bővült a kis magyar abszurditások fejezete: míg a napokban gyerekek osztogattak furcsa kinézetű húszezreseket, most a Magyar Nemzeti Bank tette ezt tízezresekkel. A gyerekek bankóiról gyorsan kiderítették, hogy hamisak, a tízezer forintosok azonban valódinak bizonyultak. Csupán annyi velük a probléma, hogy úgymond tévedésből január helyett már most a forgalomban kerültek, és tegnapig még nem is számítottak hivatalos fizetési eszköznek.

2008. szeptember 10., 13:12

Tévedésből forgalomba kerültek a 10.000 forintos bankjegy új sorozatának darabjai a múlt héten, a tervezettnél korábban - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden az MTI-vel. Az MNB sajtóosztályának tájékoztatása szerint emberi hiba történt: az MNB egyik alkalmazottja véletlenül 105.000 darab új bankjegyet helyezett egy régi tízezreseket tartalmazó szállítmányba.

Az MNB leírása szerint ezek a bankjegyek a jelenleg forgalomban lévő 10.000 forintosoktól abban térnek el, hogy a fizetőeszköz előoldalán a vízjel-mezőben és a hologram hatású fólia melletti részben, valamint a bankjegy hátoldalán a vízjel-mezőben, továbbá az esztergomi látkép felett apró, mintegy 1 milliméter átmérőjű, rendszertelenül elhelyezkedő sárga körök láthatók. A papírpénzen végzett változtatások szabad szemmel ugyan nehezen láthatók, de az MNB tájékoztatása szerint hatékonyabb védelmet jelentenek a színes fénymásolással történő hamisításokkal szemben.

Az MNB hangsúlyozta, hogy a tévedés ellenére a régi és az új tízezresek, jelenleg és a jövőben is egyaránt törvényes fizetőeszközök maradnak. Az új tízezres bankjegy a jegybank által a Magyar Közlönyben kedden megjelent közzététellel hivatalos fizetőeszközzé vált - tették hozzá. Az ilyen típusú bankjegyeket az MNB eredetileg 2009. elején szerette volna fokozatosan forgalomba vezetni - olvasható a közleményben. A hibából eredő esetleges kellemetlenségekért a jegybank az érintettek elnézését kéri.

A hírhez és a magyarázathoz csak annyi a kérdésünk, hogyan fordulhatott mindez elő? Milyen az ellenőrzési rendszer a jegybanknál, ha százezer bankót véletlenül be lehet tenni egy szállítmányba? Összesen több mint egymilliárd forint készpénzről van szó! Hogy lehet ezt a gikszert annyival elintézni, hogy gyorsan hivatalos fizetőeszköznek minősítik és szerényen elnézést kérnek azoktól, akiket emiatt esetleg ártatlanul hamis pénz terjesztésével vádoltak?