A kormány az önkéntes kamatplafon bevezetését várja a bankoktól
A hitelfelvevők jobban járnak, ha egy alacsonyabb kamatszint alatt versenyeznének egymással a pénzintézetek. A hatóság az önkéntes kamatplafonok alatti, tényleges piaci verseny jelentőségére hívja fel a figyelmet.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményéből derül ki,hogy az új vállalati- és a lakáshitelek esetén önkéntes kamatplafon bevezetését kéri a kormány.
„A kereslet beindítása elengedhetetlen a befagyott hitelezési piacon” – mondta a Gazdasági Versenyhivatal elnöke a kormány és a bankszövetség közötti tárgyalásokra reagálva. Rigó Csaba Balázs kiemelte: az önkéntes kamatplafonok kimozdíthatják a hitelpiacot a jelenlegi állapotából –számol be róla az Index.
Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke szerint ahogy a magas infláció, úgy a pénzintézeti hitelezés visszaesése, befagyása is gátolja a gazdasági növekedést. A magas kamatok miatt kialakult alacsony kereslet a hitelpiacon gyakorlatilag
hibernálja a vállalati hitelezést,
lassítja a beruházásokat,
visszaveti a lakáspiacot,
valamint a fogyasztásra is negatív hatással van.
Ezért a piaci verseny intenzitásának fokozása a hatóság első embere szerint elengedhetetlen alacsonyabb kamatszintek mellett. Ha az önként vállalt kamatplafonok alatt fokozzák a versenyt a bankok, akkor a hitelfelvevők jobban járnak.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter álláspontja szerint a kamatplafon maximális mértékét az újonnan szerződött
vállalkozói forgóeszközhitelek esetén 12 százalékos kamatszintnél,
a lakossági lakáscélú hitelek (új és használt lakóingatlan vásárlása, felújítása) esetében pedig 8,5 százalékos THM szintnél érdemes meghatározni, amely mind a hirdetményekre, mind pedig a szerződéses szintekre egyaránt vonatkozik.
A kormány a kamatplafon elfogadása esetében két vállalást fogalmaz meg a Bankszövetség felé:
Amennyiben a jegybanki alapkamat egy számjegyűre csökken, úgy lehetőség nyílik a vállalkozásokat érintő kamatstop kivezetésére, továbbá a lakossági kamatstop felülvizsgálatának megkezdésére.
A kormány, azon belül is az illetékességgel rendelkező Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatja a Bankszövetség pénzügyi digitalizációra vonatkozó szabályozási törekvéseit és terveit, a konkrét javaslatok megtárgyalására már a következő találkozón sor kerülhet.
A közlemény szerint a felek megállapodtak a tárgyalások folytatásáról, így az aktuális ügyek megvitatása mellett havi rendszerességgel felül tudják vizsgálni a kamatplafonokat.
(Fotó: Thomas Eisenhuth / ZB / dpa Picture-Alliance via AFP)