A jegybank beleszédül Matolcsy villámgyors hatalomátvételébe
Nem egészen egy hét alatt menesztették az intézmény legtekintélyesebb közgazdászait, közölték többen is, névtelenséget kérve.
A bank szerint az elbocsátások célja a költségek visszafogása volt, írja a Reuters. Ám az új elnök első döntései arra utalnak, hogy nem akar olyan intézményt, amely megkérdőjelezi a terveit, ez viszont aggasztja a befektetőket, akik úgy gondolják, hogy a jegybanknak fékül kell szolgálnia, ha a kormány gyengíteni akarná a forintot.
Szemtanúk szerint a jövevények brutálisan és szürreális módon özönlötték el a házat, pl. szó nélkül elvittek képeket a régi munkatársak szobáiból. A korábbi tanácstermet, amely 50-60 ember befogadására alkalmas, most Nagy Róza, az új főigazgató egymaga foglalja el. Egy forrás azt mondta, hogy a bizonytalanság érzete uralkodott el a házban, ami megfélemlíti az embereket.
A változások miatt félő, hogy odalesz a szakmai kultúra, ami a jegybankot a gazdasági elemzés első számú műhelyévé tette. A legnagyobb kockázat, hogy a banki műveleteket kevéssé lehet majd átlátni, kevesebb lesz a falakon belül a szakmai vita, a független gondolkodás. Idáig bárki megmondhatta az elnöknek, ha úgy érezte, hogy annak nincs igaza.
Az eltávolítottak között van Gereben Áron, a pénzügyi elemzés főnöke és Csermely Ágnes fő közgazdász, továbbá Benczúr Péter, a kutatási főosztály vezetője, akit az egyik legkitűnőbb elmének tartottak, PhD-jét az MIT-n szerezte. Nagy Róza új irodájáról a sajtóosztály azt közölte, hogy a szakmai vitákat nem befolyásolja, ha azokat másutt tartják. Viszont beavatottak úgy látják: több szintű lett a hierarchia, vagyis Matolcsyt csak nehezen tudják elérni a beosztottak, ami lelassíthatja a döntéshozatalt.
Peter Attard Montalto/Nomura azon a véleményen van, hogy várhatóan az eddiginél sokkal kevesebb kutatási eredményt publikál majd a bank, amely semmiképpen sem fogja bírálni a kormányt. A legfőbb veszély, hogy a politikai változások eltűnnek a radarernyőről, ahogy haladunk előre az unortodoxia útján.