A hiány minimálisra csökken - akárcsak a növekedés
A gazdaság lassulása az idén nem érezteti hatását a költségvetési hiányban, legalábbis ez derült ki a Pénzügyminisztérium által kedden közzétett adatokból. A deficit jóval alacsonyabb lesz az eredetileg tervezettnél, de sajnos a GDP növekedése is. Ez utóbbinál legfeljebb az vigasztalhat bennünket, hogy ez az eredmény még mindig sokkal jobb, mint jövőre lesz.
Az államháztartás hiánya az első tíz hónapban – az önkormányzatok nélkül – 742,6 milliárd forintot tett ki – jelentette be kedden Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Az októberi deficit úgy alakult, ahogyan azt a tárca várta, 11,6 milliárd forint volt, a prognosztizált 13,5 milliárd forinttal szemben. A központi költségvetés 3,7 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 5,3 milliárdos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,6 milliárd forintos hiánnyal zártak októberben. A GDP arányos deficit októberben 2,7 százalék lett, ami ugyanakkora, mint szeptemberben volt.
Az adóbevételek ugyancsak kedvezően alakultak, és némileg meghaladták a várakozásokat. Mint Keller László elmondta, ez többek között annak köszönhető, hogy októberben a cégek 30 milliárd forint különadót fizettek be, ami 10 milliárddal több, mint egy évvel ezelőtt. A személyi jövedelemadóból is több folyt be. Mindez arra utal, hogy ebben a hónapban a közelgő recesszió előzetes hatása még nem érződött.
Az év hátralévő részében már kevésbé kedvező adatokat várnak, de éves szinten jóval a tervezetten belül lesz a hiány. A PM az önkormányzatok nélkül 244,5 milliárd forintos deficitet vár novemberre, decemberre pedig 65,6 milliárdos többletet. Az év egészére a GDP 3,4 százalékának megfelelő, 921,5 milliárd forint pénzforgalmi hiánnyal számol a szaktárca - mondta az államtitkár.
A Pénzügyminisztérium a csökkenő ipari termelési adatok és a KSH harmadik negyedévi, napokban megjelent GDP gyorsbecslése után is 2008 egészére 1,8 százalékos gazdasági növekedéssel és 6,4 százalékos inflációval számol, a jövő évre pedig továbbra is egy százalékos GDP-csökkenést prognosztizál. A nemzeti össztermék alakulásának becslése szakértők szerint optimista, különösen az euroövezetben már megindult recesszió és a legfrissebb hazai termelési adatok fényében.