A régió legmagasabb adóját a gyermektelen magyar munkavállalók fizetik

Az összes bruttó bért terhelő levonás Magyarországon a gyermektelen munkavállalók esetében az egyik legmagasabb.

2023. május 25., 14:44

Szerző:

Magyarország adórendszere továbbra is kettősséget mutat, derül ki a Mazars megjelent jelentéséből, mely a visegrádi négyek mellett a délkelet-európai országok, illetve Németország, Ausztria, Moldova, Ukrajna és a balti államok aktuális adópolitikáját hasonlítja össze. A magyar béreket terhelő adók továbbra is átlagosak az európai összehasonlításban, de a vállalatok szinte adóparadicsomi körülményeket élvezhetnek. A magyar kormány adópolitikájában továbbra is fontos elem, hogy a fogyasztási adókból vár nagy bevételt – írja a Portfolio. 

Az összes bruttó bért terhelő levonás Magyarországon a gyermektelen munkavállalók esetében az egyik legmagasabb, 41 százalék kerül levonásra esetükben. 

A Mazars adatai szerint a vizsgált országoknál a gyermektelen munkavállalóknál ennél nagyobb adóék csak Szlovákiában és Ausztriában (48 százalék) van. Románia, Lettország és Lengyelország pedig nagyjából pont ugyanannyit fizettet a költségvetés számára, ha nincsen gyerekük. A háromgyermekes munkavállalóknál viszont Magyarország egyike a legkevesebb adót és járulékot levonó országoknak: az adóék az átlagbérnél már csak 26 százalék, így a negyedik a legkisebb a munkavállók bruttó béréből a költségvetési befizetés.

Magyarország így továbbra is vezet az általános 27 százalékos áfakulccsal, míg Horvátország végül nem csökkentette a 25 százalékos szintet, ahogyan azt korábban tervezték. A Mazars elemzéséből kiderül, hogy társasági adót csak Ausztriában csökkentettek, mindenhol máshol maradt a korábbi kulcs, így a nominális szint Magyarországon továbbra is 9 százalék.

A kormány által tavaly július elején visszamenőlegesen bevezetett különadók esetében H. Nagy Dániel  Mazars szakértője megjegyezte, hogy ez egy magyar unikum. Egészen érdekes magyar sajátosság szerinte, hogy a gyógyszerszektor 2022. december 23-án kapott egy különadót, ami az európai jogalkotástól idegen, így az ország megítélésének sem kedvez. A szakértő hozzátette, hogy fontos változás lesz, hogy még az idén kodifikálnia kell a gazdasági kormányzatnak a globális minimumadó rendszerét is, amely a legnagyobb vállalkozások effektív adóterhét 15 százalékra növeli 2024-től.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Marty MELVILLE/AFP)

09:51

A hétfő délelőtti 410-es euró árfolyam a lélektani határt súrolta, ám hétfő estére összeszedte magát a forint, így kedden már 406 forint alatt tudunk eurót váltani.