A forint továbbra is rendkívül sérülékeny

Gulyás Veronika arról írt a WSJ blogján, hogy a Görögországot érintő 109 milliárd eurós csomag következtében egyelőre nem kell forintválságtól tartani - írta a Médianéző Nemzetközi Sajtókörképében.

2011. július 25., 18:29

Gulyás kiemelte, hogy a forint – a többi felzárkózó piaci valutához hasonlóan – súlyosan érintette az euróövezet válsága, bár a valuták nem elsősorban az euróval, hanem a svájci frankkal szemben gyengültek. A forint-frank árfolyam hétfőn rekordmélységre, 238,45 forintra gyengült, bár péntekre 224,73-re erősödött vissza. A cikkben Gulyás emlékeztetett arra, hogy 2008-ban Magyarország szorult először az IMF segítségére.

Az ország azóta a talpraállás jeleit mutatja; 3 százalék körüli növekedést produkál, szemben a 2009-es mínusz 6,7 százalékkal és a 2010-es 1,2 százalékkal. A kormány csökkenteni kezdte a 81 százalékos államadósságot és meghatározta az alkotmányban, hogy 50 százalék a cél, ami tisztviselők szerint 2017-re elérhető. A kormány 3 százalék alatti államháztartási hiányt ígér, valamint kiadáscsökkentést, nyugdíj-, egészségügyi-, közlekedési- és foglalkoztatási reformokat. Elemzők szerint itt a legfőbb ideje a reformoknak, hiszen a gazdaság nem minden szempontból mutatja a kilábalás jeleit: a fogyasztás továbbra is alacsony, a munkanélküliség magas, a svájci frank erősödése pedig súlyos terhet jelent a háztartások számára.

A cikkben idézték Varga Mihályt, aki a Gazdasági Rádióban elmondta: a magyar GDP növekedését 0,3-0,5 százalékkal is visszavetheti az erős svájci frank, ha a jelenlegi szinteken állandósul. Idézték a BNP Paribas elemzőjét is, aki szerint a forint továbbra is rendkívül „sérülékeny” a háztartások frank-adóssága miatt. Sok elemző úgy gondolja ugyanakkor, hogy nincs igazán veszélyben a forint, hiszen az euróval és a dollárral szemben nem teljesít rosszul. Idézték Bokor Mihályt, az ING elemzőjét, aki elmondta: a svájci frank minden más valutával szemben is erősödött. „Ez nem magyar történet.

Magyarország finanszírozása biztosított idén és jövőre” – nyilatkozta az elemző. Az aggodalmak ugyanakkor maradtak, hogy amennyiben a kormány nem teljesíti feszes pénzügyi programját, a forint gyengülhet az euróval és a dollárral szemben is. Különös tekintettel arra, hogy Magyarországnak el kell kezdenie visszafizetnie az IMF-hitelt. Balázs Edith szombaton beszámolt arról, hogy a GKI szerint egymás után a harmadik hónapban romlott lakossági és üzleti bizalmi index.