3000 milliárdot oszthat szét a következő kormány

Több százezer új munkahely jöhet létre Magyarországon a gazdaságban, ha az új kormányzat átgondoltan és összehangoltan használja fel az EU-s forrásokból még lehívható és kormányváltás után még befolyásolható 2900 milliárd forintot - derül ki az AAM Consulting által készített, Gyorsítósáv IV. című tanulmányból.

2010. március 30., 05:21

Több tízmilliárd forint értékben is javítható volna a 2010-es év költségvetési egyenlege csak azáltal, hogy megfelelően kezelik az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében támogatott projekteket - idézi az AAM Consulting Gyorsítósáv IV. című tanulmányát a

Napi Gazdaság.

A már folyamatban lévő negyven legnagyobb projekthez kapcsolódó beruházásból, szolgáltatásból két év alatt 140 milliárd forint áfát kell hogy fizessenek a cégek az elkövetkező két évben. Megfelelő tervezés mellett elérhető volna, hogy ebből minél több folyjék be még 2010-ben, így mellőzhető volna bármilyen megszorító intézkedés, sőt akár adócsökkentésre is volna forrás - de legalább az államháztartás helyzete stabilabb lehetne.

Sajnos az már biztosnak látszik a tanulmány szerint, hogy a már lekötött 3600 milliárd forint uniós támogatás nem volt elég arra, hogy Magyarországon akár egyetlen olyan gazdasági ágazat is legyen, amely a kapott támogatásoknak köszönhetően további állami segítség nélkül versenyképes lehet a nemzetközi piacokon. A teljes, hétezer-milliárd forint támogatási forrásból 3600 milliárd forintot helyezett ki a kormány, további 500 milliárd forinttal kapcsolatban pedig egyéb kötelezettségei vannak az államnak. Vagyis a következő kormány 2900 milliárd forint sorsáról dönthet.

Ennek kapcsán az AAM szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy még mindig túlságosan hosszú a pályáztatás és a szerződéskötés átfutási ideje, ez akár a felére csökkenthető egyes pályázatoknál. Gyorsabbá válna az átfutás a központosított közbeszerzések kiterjesztésével, egyes elektronikus közbeszerzési módszerek bevezetésével, ráadásul így a korrupciós lehetőségek is csökkenthetők. Szükséges volna felülvizsgálni a kistelepülések hátrányos helyzetét súlyosbító adminisztratív szabályokat, megteremtve a vidéki területek esélyegyenlőségét.