2017/50 Nyerő gépek
A kormányzat megpróbálja elsikálni az ügyet, az adózás rendjéről szóló 2018-as törvényből már kivették az inkriminált paragrafust, amely elvileg felülírta volna az összes határidőt. Csakhogy a nemzetgazdasági miniszternek életben maradt egy rendelete, amely megerősíti a törvényt. A 168 Óra információi szerint mégsem jön a büntetéscunami, ugyanis már készül az új rendelet, amely jövő nyárra tolná ki a bevezetés határidejét. De a történet legizgalmasabb része, hogy az üggyel összefüggésben több milliárd forint állami pénz folyik át a postán keresztül Fidesz-közeli cégekhez.
Szimpátia az ördöggel
Bár a Jobbik évek óta következetesen azt mondja, hogy egyedül is képes lesz leváltani az Orbán-kormányt, néhány hónappal a választások előtt már biztosra vehető, a jelenleg legnépszerűbb ellenzéki alakulatnak ez nem fog sikerülni. Miben bízhat a középre tartó Vona-párt? Esetleg abban, hogy az amúgy is töredezett baloldali ellenzék összeomlik, vagy a Fidesz népszerűsége hirtelen beszakad. Erre utaló jeleket azonban egyelőre nem látni. Összeállításunkban arra keressük a választ, van-e esély a Jobbik és a baloldal összefogására, mi sürgeti és mi akadályozza azt. Egyáltalán: van-e értelme? Politikai elemzők szerint kizárt a hivatalos együttműködés a Jobbik és a többi ellenzéki alakulat között, nyilvános megszólalásaikban a pártok is ezt szajkózzák. Heller Ágnes és nyomában több liberális véleményvezér viszont elkerülhetetlennek tartja a demokratikus oldal választási együttműködését a Jobbikkal a „szent cél”, az Orbán-kormány elzavarása érdekében. Mások – ragaszkodva az elvi politizáláshoz – elutasítják „az ördöggel való cimborálást”. Páros interjúnkban Heller Ágnes és Lendvai Ildikó vitázik. Heller egyebek mellett azzal érvel, hogy a Fidesz nem egy párt, hanem maga a zsarnokság, a Jobbikot viszont akkor is demokratikus pártnak tartja, ha nem szereti a programját. Lendvai szerint viszont a Jobbik valójában a Fidesz 2., és minden érték, amit Orbánék veszélyeztetnek, egy esetleges új koalíciós kormány esetében a Jobbik miatt kerülne veszélybe. Lakner Zoltán elemzésében arra hívja fel a figyelmet: a Jobbikkal való együttműködést szorgalmazók úgy tanítanák meg a demokrata választóknak a Jobbikra szavazást, hogy közben nem látszik a demokrata pártok oldalán az a vonzerő, ami később visszacsábítaná őket.
A meló elvégezve, hol a lóvé?
A nőgyógyászati vizsgálatért és a szülésért fizetett hálapénzt a nők legtöbbször nem utólag és nem köszönetképpen adják az állami intézményekben. A doktor és a kismama valójában hallgatólagos megállapodást köt: az orvosválasztással állandó készenlétet, azaz extra szolgáltatást vásárol. Az íratlan szabályok azonban nem rögzítik, mit várhatnak el egymástól a felek.
Jól meghalni az tud, aki jól él
A halál még ma is tabutéma – ez derült ki a Magyar Hospice Alapítvány támogatása körüli vitákból. Halál mindig van és mindig volt, de a különféle korok különféleképpen viszonyultak hozzá: Szerb Antal szerint például volt idő, amikor a kereszténység majdnem a legsötétebb halálvallássá lett. De a barokk már az életöröm egyfajta tobzódásának is tekinthető. Mi a helyzet ma, hogyan félünk tőle és hogyan barátkozunk a halálunkkal? Donáth László evangélikus lelkészt kérdeztük.
Deák Dániel: A túlhatalom mindenkit megront
A magyarok többsége elveszítette normális polgári tartását, infantilizálódott, szó nélkül tűri a korrupciót és azt, hogy az állam két lábbal tapos mindennapi ügyeibe. Míg az egészséges lélek külön tudja választani a jót és a rosszat, nálunk legfeljebb elfojtások működnek – mondja lapunknak Deák Dániel. A Corvinus egyetem tanára szerint a hozzánk érkező külföldi befektetők is alkalmazkodtak a jelenlegi politikai berendezkedéshez, az afrikai üzleti modellhez. Sőt, a kutató úgy látja, a következő uniós költségvetési ciklusban a magyarokkal kötött megállapodásba belefoglalhatják Orbán korrupt hadseregét: kifizetik nekik azt a pár millió eurót mint járulékos költséget, és így láncolnak minket a fejlett világhoz.