Ezek a leggyakoribb hibák, amiket mindenki elkövet porszívózás közben
A porszívózás egyszerűnek tűnhet, azonban vannak olyan hibák, amelyeket ajánlott elkerülni!
Bár a porszívózás folyamata elsőre magától értetődőnek tűnhet, vannak olyan gyakran elkövetett hibák, amelyeket sokan nem vesznek észre takarítás közben. A The Spruce most két takarítási szakember segítségével járt utána, melyek ezek a gyakori buktatók, és mit érdemes helyettük csinálni.
Nem a felületnek megfelelő beállításokat használjuk
Amikor porszívózunk, fontos figyelembe venni, hogy az otthonunk különböző felületei eltérő beállításokat igényelnek a hatékonyság érdekében – hívja fel a figyelmet Vanessa Terra Bossart, a Green Terra Cleaning alapítója. Ez azt jelenti, hogy attól függően, hogy szőnyegen, parkettán vagy járólapon takarítunk, más-más beállítást kell alkalmazni. Ez nemcsak a hatékonyság szempontjából kulcsfontosságú; ha nem állítjuk be megfelelően a porszívót, az csökkentheti a szívóerőt, károsíthatja a felületeket, és egyéb problémákat is okozhat – magyarázza Bossart.
Általános szabály: a forgókefét (brush roll) használjuk szőnyegen, míg kemény padlók (pl. parketta, járólap) esetében kapcsoljuk ki, vagy válasszuk a „keménypadló módot”. Ellenkező esetben a kefehenger megkarcolhatja a felületet.
A porzsák vagy porgyűjtő tartály ritka cseréje
Bossart kiemeli, hogy figyeljünk a porzsák vagy porgyűjtő tartály állapotára.
„Ha porzsákos porszívónk van, és csak akkor cseréljük ki a zsákot, amikor teljesen megtelt, azzal bár spórolhatunk, jelentősen csökken a szívóerő, romlik a teljesítmény, és a készülék élettartama is rövidül”
– mondja.
Bossart azt javasolja, hogy a porzsákot körülbelül 60%-os telítettségnél cseréljük ki. Porzsák nélküli készülékek esetében se várjuk meg, míg teljesen megtelik a tartály – 75%-os telítettségnél már érdemes kiüríteni. Ha hagyjuk teljesen megtelni, az a motorra és a szűrőrendszerre is extra terhelést ró.
A szűrő elhanyagolása
A porzsák vagy tartály mellett a szűrő állapotára is figyelni kell – figyelmeztet Bossart.
„A szennyezett vagy eltömődött szűrő csökkenti a porszívó szívóerejét, sőt visszajuttathatja a port és az allergéneket a levegőbe” – mondja. „Ez nemcsak a takarítás hatékonyságát csökkenti, hanem a beltéri levegő minőségét is rontja.”
A mosható szűrőket érdemes pár havonta kitisztítani, az eldobható változatokat pedig rendszeresen cserélni. A felhasználói kézikönyv pontos útmutatást ad arra, hogy az adott modell esetében mikor esedékes a csere.
Helytelen porszívózási technika
Meglepő lehet, de létezik helyes technika a porszívózáshoz – amit sokan nem tartanak be.
„A porszívót lassan mozgassa jobbra-balra, majd egyenes vonalban visszafelé”
– tanácsolja Steve Evans, a Memphis Maids alapítója. Ezt a mozdulatsort ismételje, amíg az egész területet le nem fedted – így kétszer is áthalad minden részen.
(Kiemelt képünk illusztrációm Fotó: Pixabay)