Több mint legenda

Miskolc eséllyel indult öt éve az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyeréséért. Az utolsó körben mégis Pécsé lett a cím. Ám Miskolcon nem állt meg az élet. A mostani, február végi tizedik Miskolci Kocsonyafesztivál Európa bármelyik nagyvárosának meghatározó kulturális eseménye lehetett volna. Hiszen az évek óta különböző tematika köré szerveződő rendezvény többről szól, mint egy tál ízes lében dermedt húsról. SZTANKAY ÁDÁM írása.

2010. március 7., 19:57

Miskolc nem az Európa Kulturális Fővárosa cím kapcsán került először versenyhelyzetbe. A Fidesz 1998-as választási sikere után kezdte súlyozni egy házaspár, amúgy a parlamentből kikerült – szabad demokrata és szocialista – képviselők: Szegeden vagy Miskolcon folytassák-e életüket?

Rózsa Edit az előbbi városból származott el, Fedor Vilmos az utóbbiban élt. Végül úgy találták: Szeged nagyjából „rendben van”, de Miskolcon akad tennivaló. Gondolták, belefognak. Számukra a parlamenti tartózkodás nem jelentett eltávolodást a való világtól. Civil kurázsijuk is megmaradt. Ahhoz jött még némi lélektani impulzus.



Pumpálták a pénzt

A miskolci gyökerű Fedor Vilmos sosem szerette, hogy olykor lekezelő mosoly nyugtázza hovatartozását. Sokan vélték úgy: Miskolc lényegében kurta múltú szocialista találmány, afféle ipari képződmény. Ugyanakkor, a gazdasági ésszerűség ellenére, még a rendszerváltást követően is sokáig pumpálták a pénzt a miskolci kohászatba. Pedig nyilvánvaló volt: ezt a várost sem sáncolhatják el azoktól a folyamatoktól, amelyek tönkrevágták a nyugat-európai országok egyes iparvidékeit. Miskolcon az ezredforduló közeledtével ütött be a krach. Az ipar bedőlése tizenkilencezer családot érintett. A városból megindult az elvándorlás.

Fedor Vilmos és Rózsa Edit mindenesetre pontosan tudta: Miskolcot nem a Rákosi-éra iparosítása teremtette meg, és a kohászaton túl is van élet. A jövő lehetőségeit a város valós, történelmi múltjának „helyreállításában” látták.

Tudták, hogy Miskolc 2010-ben ünnepli majd fennállásának 800. évfordulóját. Azt gondolták: a jubileumon már azt ünnepelhetnék, amit valóban érdemes.

Kattogtató hírességek

A Miskolc belvárosában található, Európában egyedülálló kilencszáz borospince például nem a szocialista acélipar hozadéka. Ahogyan a Miskolccal összenőtt Diósgyőr középkori vára sem. Tény az is: 1823-ban, az akkor tizennyolcezres lélekszámú Miskolcon épült meg az ország első magyar nyelvű színháza. Az idők során olyan művészek fémjelezték, mint Déryné, a Latabárok vagy Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán.

Fedor Vilmos és Rózsa Edit tíz éve a Vendégségben Miskolcon címet adták első projektjüknek.
Országosan ismert embereket látott vendégül a város. Annyit kértek tőlük: fotózzák le, ami tetszik nekik, és azt is, ami nem. Többek között Koncz Zsuzsa, Vágó István, Kepes András, Nagy-Bandó András, Presser Gábor, Zorán, Gregor József vagy az akkor még bankszakember Medgyessy Péter, illetve az akkor már a köztársasági elnök tisztéről leköszönt Göncz Árpád járta kamerával Miskolcot.

Volt hírértéke a dolognak, ráadásul a miskolciak is kezdték észrevenni, hol élnek. Az akkoriban kereszténydemokrata–MDF–Fidesz-vezetésű önkormányzatnál is hamar elhitték: a két exképviselő van akkora hazafi – de legalábbis tisztes lokálpatrióta –, mint a konzervatív oldal jelesei. Még a város nagynevű, ám egymással eladdig hűvös viszonyt sem ápoló, sokféle világképű vendéglátósai is „összeálltak” e vendégeskedések sikeréért.

Béka a tálban

A város első kocsonyabálját a Vendégségben Miskolcon program első évének lezárásaként rendezték meg. Helyi, sokak által ismert legenda, egy a kocsonyában véletlen bennragadt béka meséje adta hozzá az ötletet.



Akkor kezdett fesztivállá izmosodni a dolog,
amikor egy évvel később felállították a belvárosi „villanyrendőrnél” – Miskolcon volt Magyarország első vidéki közlekedési jelzőlámpája – az első kocsonyasátrat. A Favágók együttes nyomta ott, Vágó Istvánnal a csapatban.

Idővel aztán a kocsonyaparádé elfoglalta az egész belvárost.

A 2010-es jubileumi fesztiválon – amúgy a „Fesztiválok Évében” – kétszáz önkéntes segítette a lebonyolítást. A „Can I Help You” feliratú mellényt viselő fiataloktól csak pár dolgot vártak el: ismerjék a várost, legyenek mosolygósak, és ne idegesítse őket a vendég.

Az idei programokat nehéz volna listázni:

a Hooliganstól a Belgán át a legnépszerűbb együttesek léptek fel. Miközben százszámra rendezték az egyéb, színvonalas kulturális programokat.

A fesztivál mindig különböző tematikák köré szerveződik. Az ideihez többszörös jubileumok – tizedik fesztivál, Miskolc nyolcszáz éves, a DVTK száz, a városi könyvtár ötven – adták a témát.

Volt már külön ökotémájú kocsonyafesztivál is, de az akkor felállított „Zöld Sátor” örök darab maradt. Idén azt „csupán” hatvanegy civilszervezet működtette.

Párttagkönyvek nélkül

Az átfogó szervezés pedig a Több Mint Legenda Közhasznú Alapítvány feladata. Tagjai civilek, amely tény talán azt is magyarázza: miért kerül a rendezvény több tízmillió forinttal kevesebbe, mint a hasonló megmozdulások. Idén amúgy az NKA-tól pályázatban igényelt 19,4 millió forint helyett csak 10 milliót nyertek el. A többit a szponzorok állták.

Az ötlet gazdái úgy fogalmaznak: a kocsonyafesztivál, vagyis a helyi hagyományokból építkező kulturális programsor „társadalmasította” a várost. Tény: 2008-ban, amikor Miskolc elnyerte A Kultúra Magyar Városa címet, a civil szervezés, takarékos büdzsé mellett is kétszázezer látogatója volt a fesztiválnak. Több mint ötven százalékban miskolciak.

Az említett díjhoz és a város újrafogalmazásához persze más is hozzájárult.

Fedor Vilmost idővel alpolgármesterré választották, majd visszakerült az Országgyűlésbe is szocialista politikusként. Akkor a rendezvények megszervezése mellett a város egészének megszépítését is célul tűzte. 2003-ban két kertépítő és két iparművész kereste fel irodájában. Két kéréssel fogadta őket: hagyják a „párttagkönyvüket” az előszobában. Másrészt: ne önmegvalósítókként, hanem élhető tereken töprengve gondolják újra a várost.

Miskolc hamarosan a helyi politikai erők konszenzusával pályázta meg az Európa Kulturális Fővárosa címet. Első körben a tizenegy aspiráns közül hetedmagával jutott tovább. Első helyen, holtversenyben Péccsel. A végső döntés előtt Miskolcon volt a legnagyobb részvétel az internetes szavazáson. Felbuzdult az egész város.

Aztán nyert – Pécs. Fedor Vilmos nem tagadja: volt akkor némi elkeseredés.

Kocsonya a neten

Ám a miskolci fejlesztések már a kulturális főváros pályázata előtt megindultak. A legtöbb, az EKF-győzelem reményében eltervezett projekt megvalósításáról a város „vetélkedőtől” függetlenül döntött. Érkeztek rájuk a megpályázott uniós pénzek. Így a bánat nem tartott sokáig. A kocsonyafesztiválok hangulata a maradékát is elsöpörte.

Jövőre nemzetközi fellépők is lesznek majd a „Nemzetek Kocsonyája” fesztiválon. Amúgy írországi, hivatalos netfigyelők a minap jelezték a miskolciaknak: a Google keresőprogramban a kocsonyafesztivál a vezető magyar szó. Az utóbbi időszakban kétszázhúsz százalékkal emelkedett a kattintások száma. Minden más csak messze utánuk következik.

Fedor Vilmos és Rózsa Edit azt mondják: a miskolci esemény ma már köztulajdon. Ezzel együtt tanulságként megjegyezhető: a kocsonyafesztivál története esetleg a képviselőségtől mostanában búcsúzni kénytelen honfitársaink számára is példaadó lehet.