Hiába az ellenzés, szobrot kap a világ első női doktora

A szobrok eddig csak híres férfiakat ábrázoltak Európa egyik legnagyobb közterén.

2022. február 2., 14:41

Szerző:

Élénk viták után jóváhagyta az észak-olaszországi Padova város önkormányzata, hogy Elena Cornaro Piscopiának, az első nőnek, aki doktori címet szerzett a világon, szobrot állítsanak a város főterén, ahol eddig csak neves férfiak szobrai álltak.

Az MTI szerint a nemesi származású velencei filozófus 1678-ban szerzett doktorátust a Padovai Egyetemen. Neki azonban nem állítottak szobrot a padovai Prato della Valle téren – Európa egyik legnagyobb közterén –, ahol olyan jeles történelmi személyiségek kaptak emlékművet, akik vagy a városból származtak, vagy kapcsolatban álltak vele.

Az ellipszisalakú teret eredetileg 88 szobor díszítette. A szobrok egytől egyig híres férfiaknak, köztük Galileo Galilei csillagásznak, Antonio Canova szobrásznak és több pápának állítanak emléket. A velencei dózséknak emelt 10 szobrot Napóleon hadserege megsemmisítette, miután elfoglalta a Velencei Köztársaságot. 

Bár a Padovai Egyetemen felállítottak egy szobrot Piscopia tiszteletére, Anna Piva padovai nőjogi aktivista kezdeményezésére két balközép tanácsos javasolta, hogy a Prato della Valle egyik üres talapzatán is legyen szobra. Az előterjesztés azt követően született, hogy egy országos felmérésből kiderült:

az ország közterületein felállított, olasz személyiségeket ábrázoló szobrok közül mindössze 148-at szenteltek nőknek.

A javaslat azonban vitát váltott ki, az ellenzők szerint Piscopia szobra „nem illeszkedne a tér történelméhez”. Carlo Fumian, a Padovai Egyetem történészprofesszora szerint drága és bizarr az ötlet, amely „divatos ugyan, de kulturálisan nem következetes. A műemlékek mozgatása, mintha legók lennének, veszélyes és értelmetlen játék”.

Davide Tramarin művészettörténész szerint a két üres talapzatnak úgy is kellene maradnia, mivel a Napóleon csapatai által okozott pusztítást jelképezik. Elena Cornaro Piscopia után szóba kerülhet, hogy szobrot kapjon a padovai főtéren Elisabetta Benato Beltrami (1812-1888) festőnő és Gualberta Alaide Beccari (1842-1906) írónő is.

(Kiemelt kép: Egy nő arcmaszkot viselve kerékpározik az olaszországi Padovában 2021. szeptember 10-én. Fotó: Manuel Romano / NurPhoto via AFP)

 

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!

Bár édesanyja személyes ambícióját valósította meg azzal, hogy balettot tanult, ezt egyáltalán nem bánja. Hiszen rengeteg mindent tanult a tánctól, amit a szakmai pályafutása során is kiválóan képes hasznosítani. Többek között erről beszélt a Réczei Tamás vezette Dobd be magad! című műsor vendégeként Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője. Az aktuális epizód exkluzív módon csak a 168-on tekinthető meg, ne hagyja ki!

Székely Kriszta az első diplomáját klasszikus balett szakon szerezte, majd 2015-ben színházrendezőként végzett Székely Gábor és Bodó Viktor osztályában. A budapesti Katona József Színház rendezője kalandos életpályát tudhat maga mögött, amiről a kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című műsorban beszélt részletesen. Ne hagyja ki!