Hiába az ellenzés, szobrot kap a világ első női doktora

A szobrok eddig csak híres férfiakat ábrázoltak Európa egyik legnagyobb közterén.

2022. február 2., 14:41

Szerző:

Élénk viták után jóváhagyta az észak-olaszországi Padova város önkormányzata, hogy Elena Cornaro Piscopiának, az első nőnek, aki doktori címet szerzett a világon, szobrot állítsanak a város főterén, ahol eddig csak neves férfiak szobrai álltak.

Az MTI szerint a nemesi származású velencei filozófus 1678-ban szerzett doktorátust a Padovai Egyetemen. Neki azonban nem állítottak szobrot a padovai Prato della Valle téren – Európa egyik legnagyobb közterén –, ahol olyan jeles történelmi személyiségek kaptak emlékművet, akik vagy a városból származtak, vagy kapcsolatban álltak vele.

Az ellipszisalakú teret eredetileg 88 szobor díszítette. A szobrok egytől egyig híres férfiaknak, köztük Galileo Galilei csillagásznak, Antonio Canova szobrásznak és több pápának állítanak emléket. A velencei dózséknak emelt 10 szobrot Napóleon hadserege megsemmisítette, miután elfoglalta a Velencei Köztársaságot. 

Bár a Padovai Egyetemen felállítottak egy szobrot Piscopia tiszteletére, Anna Piva padovai nőjogi aktivista kezdeményezésére két balközép tanácsos javasolta, hogy a Prato della Valle egyik üres talapzatán is legyen szobra. Az előterjesztés azt követően született, hogy egy országos felmérésből kiderült:

az ország közterületein felállított, olasz személyiségeket ábrázoló szobrok közül mindössze 148-at szenteltek nőknek.

A javaslat azonban vitát váltott ki, az ellenzők szerint Piscopia szobra „nem illeszkedne a tér történelméhez”. Carlo Fumian, a Padovai Egyetem történészprofesszora szerint drága és bizarr az ötlet, amely „divatos ugyan, de kulturálisan nem következetes. A műemlékek mozgatása, mintha legók lennének, veszélyes és értelmetlen játék”.

Davide Tramarin művészettörténész szerint a két üres talapzatnak úgy is kellene maradnia, mivel a Napóleon csapatai által okozott pusztítást jelképezik. Elena Cornaro Piscopia után szóba kerülhet, hogy szobrot kapjon a padovai főtéren Elisabetta Benato Beltrami (1812-1888) festőnő és Gualberta Alaide Beccari (1842-1906) írónő is.

(Kiemelt kép: Egy nő arcmaszkot viselve kerékpározik az olaszországi Padovában 2021. szeptember 10-én. Fotó: Manuel Romano / NurPhoto via AFP)

 

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.