Szép magyar mesét a gyeröknek

Felnövőben a gyerekirodalom - Az utóbbi időben nagyon sok jó gyerekkönyv és kiadó jelent meg, és mostanra kialakult egy „jó kis magyar gyerekirodalom”.

2011. május 12., 20:55

Harmadszor írta gyerekeknek szóló Aranyvackor-pályázatát a Pagony Könyvkiadó. Kisközösségek, iskolák, könyvtárak pályázatait várták, és az eredmény a kiírókat is meglepte, annyi tehetséges pályamunka érkezett - derült ki Kossuth Rádió műsorából. A műsorban megszólaló gyerekek, akik egy gyöngyösi iskolai könyvtáros irányítása alatt szerkesztettek verses könyvet, azt mondják, nagyon szívesen és lelkesen dolgoztak a „Keltető-blogban”, még akkor is, ha alkotásuk végül nem került be az összeállításba, de élvezte a munkát a pedagógus is, aki a gyerekekkel egyébként interneten (is) folyamatosan tartotta a kapcsolatot.

Berg Judit, az Aranyvackor-díj egyik átadója azt mondta a

Kossuth Rádióban,az utóbbi időben nagyon sok jó gyerekkönyv és kiadó jelent meg, így mostanra kialakult egy „jó kis magyar gyerekirodalom”, amely a mai gyerekekhez, a mai kor problémáiról szól, ezzel párhuzamosan pedig mintha a gyerekek kedve is megjött volna az olvasásához. Az író nőt is egyre gyakrabban hívják egyébként iskolákba, könyvtárakba, mert nagy élmény a gyerekek számára, hogy leülhetnek egy hús-vér íróval beszélgetni.

A megerősödő gyerekirodalom-hálózatot dicsérte a műsorban Fenyő D. György, a Radnóti Miklós Gimnázium magyartanára, a Magyartanárok Egyesülete alelnöke is, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyerekek nagy részét egyáltalán nem érik el a könyvek, és itt van hatalmas szerepe az iskolának, az olvasóvá nevelésnek és a kötelező olvasmányoknak.

A szakember szerint igazán súlyos gondok egyébként a felső tagozatban vannak, ahol rendre megjelenik a tananyagkényszer. Ez pedig sem segít abban, hogy a gyerekek jó viszonyban maradhassnak az olvasással, sokat veszítenek a motivációjukból, aktivitásukból, pedig a szépirodalom varázs világba tudná elvinni őket, ha azt kellő türelemmel, rájuk figyelve ismertetnék meg velük.