Svéd díjat nyert a Saul fia

Először nyert magyar alkotás a svéd nemzeti filmdíjak átadóján: idén a Saul fiának ítélték oda a legjobb külföldi film díját – közölte a Magyar Nemzeti Filmalap az MTI-vel.

2017. január 26., 06:28

Több mint másfél évvel a Saul fia cannes-i világpremierje után még mindig világszerte méltatják Nemes Jeles László Filmalap-támogatással készült első mozifilmjét – írták. Stockholmban, a Cirkus arénában kedd este adták át a nagy presztízsű svéd nemzeti filmdíjakat. Az elismert szakemberekből álló zsűri évről évre tizenkilenc kategóriában díjazza az előző évben svéd mozikban bemutatott filmeket az 1964-ben alapított Guldbaggen-díjakkal.

Röhrig Géza, a Saul fia című film főszereplője. Fotó: Illyés Tibor/MTI

Az idegen nyelvű alkotások kategóriájában a Saul fia mellett a német Maren Ade Toni Erdmann és a török-francia Deniz Gamze Ergüven Mustang című filmjét jelölték a díjra. Ezt a svéd filmdíjat korábban olyan alkotók is megkapták, mint a Dardenne fivérek, Michael Haneke, Asghar Farhadi, Ang Lee, Pedro Almodóvar, Lars von Trier és Woody Allen – írja az MTI.

A hétvégén a tekintélyes brit Kritikusok Köre (The Critics’ Circle) az Év rendezője díjjal tüntette ki Nemes Jeles Lászlót Londonban. A Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) az idegen nyelvű filmek kategóriájában jelölte díjra a Saul fiát. A világszerte nagy figyelemmel kísért BAFTA díjkiosztó gálát február 12-én tartják a londoni Royal Albert Hallban, amelyen Nemes Jeles László rendező, valamint a film két producere, Sipos Gábor és Rajna Gábor is részt vesz.

A Saul fia a Laokoon Filmgroup gyártásában készült.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!