Sorozat indul Erzsébet királynőről

II. Erzsébet királynő uralkodásának korai időszakába kalauzolja el a nőket a Netflix The Crown című új sorozata.

2016. november 2., 17:51

A pénteken debütáló széria, amely 1947-ben, a második világháború utáni Nagy-Britanniában játszódik, az ifjú Erzsébet és Fülöp Mountbatten esküvőjével kezdődik. (A görög uralkodóházból származó Fülöp 1947 februárjában hivatalosan lemondott a görög trónra támasztott igényéről, és Mountbatten vezetéknévvel honosított brit állampolgár lett. Július 9-én a Buckingham-palota bejelentette az eljegyzést, négy hónapra rá pedig az ifjú pár egybekelt.)

Nagy-Britannia leghosszabb ideje – 1952 óta, vagyis 64 éve – regnáló uralkodóját Claire Foy brit színésznő játssza, Fülöp edinburghi herceget pedig Matt Smith brit színész alakítja.

A Netflix két évadot tervez a The Crownból, amelynek forgatókönyvét a Helen Mirren főszereplésével készült A királynő (2006) című filmet is jegyző Peter Morgan írja.

1952. február 6-án hajnalban meghalt VI. György brit uralkodó. Még aznap 25 éves leányát, Erzsébetet választották Nagy-Britannia uralkodójává. Így ötven évvel Viktória királynő halála után ismét nő került a brit trónra. Erzsébetet 1953-ban koronázták meg. A képen: 1947. júliusában, eljegyzésük napján készült felvétel II. Erzsébet brit királynőről és férjéről, Fülöp hercegről. MTI Fotó 1947 júliusában, eljegyzésük napján készült felvétel II. Erzsébet brit királynőről és férjéről, Fülöp hercegről.  Fotó: MTI

Morgan és a csapat archívumokban kutatott, életrajzokat böngészett át és az uralkodói család háztartásába tartozó személyekkel folytatott beszélgetések alapján készítette el a sorozatot, amely megtörtént és kitalált eseményeket ötvöz.

Az egyes epizódok többek között a királynő koronázási ceremóniáját és a Winston Churchill – őt John Lithgow játssza – egykori brit miniszterelnökkel való kapcsolatát mutatják be.

A tízrészes első évadot Anglia déli részén, Skóciában és a Dél-afrikai Köztársaságban forgatták. Médiaértesülések szerint a produkció költségei 100 millió fontra (34 milliárd forint) rúgnak.

(MTI)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!