Placido Domingo a Theater an der Wien színpadán
A konkurenciánál, a Staatsopernél kicsit később, szeptember közepén kezdte az új évadot Bécs második operaháza, a Theater an der Wien. Igaz, itt az idén is elmaradt a nyári szünet, Nyári Opera címmel az egykori Bécs folyó mentén mindvégig játszottak. Az idei téli szezon kilenc bemutatót tartogat, és szenzációt: olyan művészek fellépést, mint Placido Domingo.
A nyitó koncert bomba siker volt, mint minden olyan zenei esemény, amelyen Nikolaus Harnoncourt vezényel. Ráadásul ezen a hangversenyen az ünnepelt sztár, Lang Lang zongorázott, mégpedig a
Theater an der Wienszínpadán először. A műsor is nagyszerű volt, csak Beethovent játszottak.A következő világsztár Cecilia Bartoli volt: ő Händel Semelé című oratóriumában énekelte a főszerepet, négy előadáson. A nagyszerű énekesnő, akit nemrégiben neveztek ki a
Salzburgi Pünkösdi Játékokművészeti igazgatójává, legutóbb 1995-ben énekelt ebben a színházban, egy Haydn műben. A Robert Carsen rendezésében, színre vitt műben a barokkszakértő William Christie karmester vezényelte saját zenekarát.
Az októberi bemutató Richard Strauss Ariadné Naxosz szigetén című operája, amelyet a neves rendező Harry Kupfer állít színpadra, s immár visszatérve a szokott menetrendhez, az előadáson Bertrand de Billy vezényletével az Osztrák Rádió Szimfonikus Zenekarának működik közre. A fő szerepeket Anne Schwanewilms, Diana Damrau és Johan Botha énekli. Az október 9-i bemutató után még öt előadást tartanak októberben. lesz láhtató-hallható.
Összesen két alkalommal, szintén októberben látható egy koprodukció a a párizsi Théâtre des Champs-Élysées-vel, két egyfelvonásos, Kurt Weill Bertolt Brecht szövegére írt két egyfelvonásosa. Ezúttal Walter Kobéra vezényli a rádiózenekart.
A kötelezőnek tekinthető Mozart-produkcióra novemberig kell várni, ekkor mutatják be a Az álruhás kertészlányt, a Freiburgi Barokk Zenekar kíséretével, René Jacobs vezényletével.
A csúcspont kétségkívül a decemberi bemutató, hiszen Daniel Catán Il postino című operájában Pablo Neruda megszemélyesítője Placido Domingo. A Ron Daniels rendezte előadáson Matildét Cristina Gallardo-Domâs énekli, a karmester . A karmester Jesús López-Cobos. A darabot, amely tiszteletadás Neruda költészetének, decemberben a 9-i bemutató után még négyszer adják.
A jövő év is tartogat nagy pillanatokat. Britten Lucretia meggyalázása című operájában Angelika Kirchschlager lép fel, a márciusi Händel-bemutatón ismét Harnoncourt vezényel. Valamennyi előadáson a Schönberg-kórus működik közre, s a mindig eredeti nyelven énekelt szöveghez német feliratozást kap a közönség.
1801 óta
A Theater an der Wien 2006 óta kivívta magának a" Bécs második Operaháza" rangot. Az eredetileg inkább musicalt és operettet játszó kis színház neve az egykor ott csörgedező folyóra utal. A meghitt légkört árasztó, építészetileg sem lebecsülendő épület kisebb operák és Mozart művek számára ideális. Korábban azonban csak a Bécsi Ünnepi Hetek (a tavaszi fesztivál) idején adtak itt Mozart-operákat. A nem túl távoli Wiener Staatsoper egy időben szívesen bekebelezte volna, később, amikor a szép kis színház önálló opera-tervei kiszivárogtak, az akkor regnáló igazgató Ioan Holender nem volt elragadtatva a tervtől. Az áttörést a színház tervei megvalósításában a 2006-os Mozart –év hozta meg, és hamar bebizonyosodott, hogy nem jelent konkurenciát, hiszen nem repertoár színház, viszont színesíti a palettát.. A nyári szezonnal együtt évi 12 bemutató koprodukció, avagy vendégszereplés.
A helyet, a Naschmarkt mellett Emanuel Schikaneder, a Mozarttal baráti kapcsolatot fenntartó színházigazgató, a Varázsfuvola librettóírója szemelte ki, pontosabban ő álmodta meg saját kicsi itteni színháza helyett a nagyobb szabású épületet. Az 1798-ban kiadott megbízás nyomán az épületet Franz Jäeger építész vezetésével már három év múlva átadták, a bejárat ekkor a mellékutcából (Millöckergasse) volt. Itt található ma a Papagenogate, amelyen Papagenot Schikanederről mintázták. 1803-ban Beethoven néhány hétig a színházban lakott, itt komponálta a Fideliot. Erről a színházban kis emléktábla emlékezik meg.
Szervezetileg ma a Theater an der Wien a Bécs város (Wien Holding) tulajdonában lévő Vereinigte Bühnen Wien Ges.m.b.H. tagja, szubvenciója a városi költségvetést terheli.
Az évszázadok alatt sok ősbemutató fűződik a csinos kis színházhoz, amelybe ma a látogató a Wienzeiléről, modern kapun jut be. De mindenképpen érdemes megnézni az épületet a kis mellékutcáról, és szünetben ajánlatos kicsit kóborolni a folyosókon, előcsarnokokban.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon