Pánik, akadálymentesítve
A Nemzeti Színház is fontosnak tartja az esélyegyenlőség kulturális életben történő megvalósulását, így a 2011. március 9-i Pánik előadásban debütál a 90 decibel Projekt.
Március 9-én Mika Myllyaho Pánik című darabját tekinthetik meg akadálymentesen a siket és nagyothalló nézők. A darab rendezője Rába Roland, az előadás érdekessége pedig az, hogy szakít az eddig bevett protokollal (amely szerint a tolmács a színpad valamelyik oldalán áll), ezért ezen az estén Boros Kata jelnyelvi tolmács a megszokottnál nagyobb, improvizatívabb szerepet kap. Ennek köszönhetően mintegy szerves részévé válik az előadásnak, amely nagyban megkönnyíti a darab vizuális követését és megértését a siket közönség számára.
A 90 decibel Projekt keretén belül megvalósuló akadálymentesített előadások mindegyike az integráció jegyében jön létre, tehát halló és siket nézők együtt ülnek a nézőtéren. A projekt szervezésében a budapesti Centrál Színházban, valamint a Miskolci Nemzeti Színházban folynak már jelnyelven tolmácsolt színházi előadások, s hamarosan a kecskeméti Katona József Színházban és a Szegedi Nemzeti Színházban is rendszeressé válnak az akadálymentesített produkciók - írta a
7 óra 7.A 90 decibel Projekt célja, hogy az ország kisebb-nagyobb színházaiban az előadások ne csak egy-egy alkalommal, hanem rendszeresen, évadokon át hozzáférhetőek legyenek a siket és nagyothalló nézők számára. Hazánk lakosságának 10%-a él valamilyen mértékű hallásproblémával, közülük mintegy 60 ezren teljesen siketek, 300 ezren pedig súlyos fokban nagyothallók. A siketség általában 90 decibelnél kezdődik, és képletesen szólva a 90 decibeles hangerő elég kell, legyen ahhoz, hogy mindenki meghallja a jogos kérést: a színházi előadások kommunikációs szempontból is akadálymentesek legyenek.