Oroszországban még mindig tilos Sztálinnal viccelődni
Törölte a Sztálin halála című brit film bemutatásának engedélyét az orosz kulturális minisztérium – közölte mások mellett a The Telegraph. A szatírát a héten kezdték volna vetíteni, de miután az ország politikai és művészeti elitjének több tagja sértőnek és szélsőségesnek bélyegezte, inkább betiltották a közzétételt.
Armando Iannucci filmjének világpremierje szeptemberben volt, a vígjáték középpontjában pedig a diktátor 1953-as halála utáni hatalmi harcok állnak. Nyikita Hruscsovot Steve Buscemi, Georgij Zsukovot Jason Isaacs, Joszif Sztálin fiát pedig Rupert Friend alakítja.
Az orosz kulturális minisztérium szerint a film forgalmazását azután törölték, hogy megállapították: „a benne szereplő információk terjesztését tiltják az orosz törvények”. Azoktól az orosz kritikusoktól, akik korábban látták, pozitív értékeléseket kapott ugyan az alkotás, konzervatív közéleti figurák azonnal tiltakozni kezdtek a bemutatása ellen. A parlament alsóházi kulturális bizottságának helyettes vezetője, Jelena Drapeko egy zárt körű vetítés után úgy nyilatkozott, hogy soha életében nem látott semmit, ami „ennyire gusztustalan” lett volna.
Végül huszonketten írták alá a levelet arról, hogy töröljék a bemutatót, és vizsgálják meg, nem sértett-e a film bármilyen törvényt. A petíciózók között van az 1994-es Csalóka napfényt rendező Nyikita Mihalkov, illetve Zsukov marsall lánya, Era is.
A levélírók szerint a film gúnyt űz Oroszország történelméből, és „befeketíti azon állampolgárok emlékét, akik legyőzték a fasizmust”.
Egy tavalyi felmérés szerint az oroszok Sztálint tartják a világtörténelem legkiemelkedőbb személyiségének. Mint arról ugyancsak beszámoltunk, a generalisszimusz szeptemberben mellszobrot kapott Moszkvában az orosz „történelmi folyamatosság” jegyében. Mellette Lenin, Hruscsov, Brezsnyev, Andropov, Csernyenko és Gorbacsov büsztje is látható.