Nem szól bele

Sokszor eltöprengtem már azon, miért nem élnek az elégedetlenek a polgári engedetlenség lehetőségével.

2015. március 10., 14:13

A hatalom túlkapásai ellen csak igen ritkán alkalmazott tüntetésforma egyik legismertebb hirdetője, Henry David Thoreau a témáról írott könyvét így indítja: „Teljes szívemből vallom e jelmondatot: Az a legjobb kormányzat, amely legkevésbé kormányoz, és szeretném, ha ez az elv minél hamarabb és minél tökéletesebben érvényesülne.” Ennél tömörebben aligha foglalható össze a lényeg: a jó kormány nem szól bele az állampolgárok mindennapi életébe – jelesül abba, mikor és hol vásárolja meg saját pénzén a szükséges javakat –, mert ez nem tartozik azon feladatai közé, amelyekre a társadalom megbízást adott számára. Ha mégis megteszi, visszaélve az előzetesen önkényes törvények révén kialakított túlhatalmával, s a meghunyászkodott sokaságnak aktuálisan nincs jogorvoslati lehetősége, nos, ilyenkor válhat „fegyverré” a polgári engedetlenség módszere. Az említett esetben vajon ennek nem volna-e létjogosultsága? Laikusként teszem fel a kérdést, csatolva mellé egy másikat: mihez kezdhetne a magát módfelett bölcsnek gondoló és a vitát semmiben sem tűrő kormányunk, ha március 15-én (milyen szép ünneplése lenne a legendás forradalom évfordulójának!) minden olyan üzlet, áruház, pláza stb. ugyanúgy kinyitna, mint ennek az abnormális törvénynek a megszületése előtt?

Füzesi István,
Budapest

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.