Minarik, az angyal
Minarik, mint tudjuk, a híres Mándy Iván–Sándor Pál-film utolsó jelenetében, hatalmas kabátját szárnyként terjesztve ki, elrepül az égi pályák irányába – megdicsőül tehát, angyallá lesz. Ezt a motívumot gondolta végig Makláry Lilla képzőművész, amikor egy szabóbábuból, két fehér angyalszárnyból na meg a legendás Minarik-féle keménykalapból megalkotta a a Kell egy angyal! című műalkotását, amelyet a nemrégiben elhunyt művész hetvennyolcadik születésnapján mutattak be a közönségnek.
Igazi hungarikon született tehát, sőt, Hungarikon, az egyre bővülő és szélesedő Kárpáti-gyűjtemény újabb becses darabja. (A Hungarikon, mint Jolsvai kollégától tudjuk – aki el szokott dicsekedni vele, hogy szinte jelen volt az irányzat születésénél: az ismert műgyűjtő és szerkesztő elsők között vele osztotta meg az ötletet, amelyet ő, emlékezete szerint, lelkesen támogatott –, újfajta képzőművészeti irányzat: a festő vagy szobrász egy híres magyar ember tárgyát dolgozza fel alkotásában.)
Nem tudom, hol tart ma a gyűjtemény (százas nagyságrendet kell elképzelni), de az látszik, hogy az ötlet termékenynek bizonyult: ma már rangot jelent helyet kapni a Hungarikonok között, művészként is, felajánlóként is – utóbbi a híres tárgyak adományozóit jelenti, híres embert vagy híres ember leszármazottját, jogutódját. (Hiszen a Hungarikon értékét mindenképpen növeli, hogy a néző biztos lehet benne, a tárgy, amelyet az alkotás centrumában lát, eredeti: tényleg Örkény írógépe, Kertész Imre kalapja és Papp Laci bokszkesztyűje látható a műben. A gyűjtő oly szigorúan veszi mindezt, hogy tanúsítványokat állíttat ki a tárgyak eredetére vonatkozóan.)
Amennyire látom, az akció (amely egyébként is eleme az efféle munkának) most már hagyományosan folytatódik az alkotás megszületése után is. Tavaly a sporttárgyú munkákat fűzte föl a tulajdonos a londoni olimpia eseménysorára – kiállítás és album követte egymást –, most meg a születésnapot használta fel a Garas Dezső előtti tisztelgésre. A bemutató (hol máshol?) az Ikon étteremben volt (egyelőre Hiltonnak hívják a szállodát, ahol a mondott étterem található, de már folynak a tárgyalások a Hungárra való magyarosítás tárgyában), és az összejövetelt megtisztelték a nemzet színészei is, személyesen emlékezve a legendás intézőre és felejthetetlen alakítójára.