Mészáros Márta nőkről és történelmi örökségről
Arany Aréna-életműdíjjal tüntették ki a Pulai Filmfesztiválon Mészáros Mártát. A rendezőnő azonban előretekint: már az utómunkálatoknál tart Aurora Borealis című új filmje, és a csütörtökön megjelenő 168 Órának adott interjúban egy újabb nagy tervéről is beszélt.
– A 20. század tele van háborúkkal, véletlenül született gyerekekkel, magukra maradt emberekkel. A magyar történelem sajnos „rejtőzködő”: olyan érzésem van, mintha minden politikai rendszer újrakezdené. Nincsen folyamatosság – nyilatkozta a csütörtökön megjelenő 168 Órának Mészáros Márta filmrendező. Szerinte idehaza harminc évig nem lehetett a Horthy-korszakról, a háborúról őszintén beszélni, most a Kádár-korszakról nem lehet.
– Ezt a témát én már régóta szerettem volna magyar környezetben megcsinálni, ismertem sok egyéni történetet, tragédiát, de erről gyakorlatilag nem létezett orosz–magyar kommunikáció. És ma is inkább kerítéseket építünk. Noha ennek semmi értelme, mert a fejekben nem kerítések, hanem érzelmek vannak. A vasfüggöny is leomlott – ezeknek a falaknak ez a sorsuk. A világ folyamatosan árad és változik. Aztán úgy volt, hogy Lengyelországban forgatom le, mert ott sokkal könnyebben lehetett filmet készíteni az elmúlt 25 évben, mint itthon. Csináltam is egyet A szerencse lányai címmel, amely a Szovjetunió összeomlása után Lengyelországban munkát kereső orosz nőkről szól, de az eredeti terv sosem hagyott nyugodni.
Interjúnk a csütörtöki 168 Órában.