Mészáros Márta nőkről és történelmi örökségről

Arany Aréna-életműdíjjal tüntették ki a Pulai Filmfesztiválon Mészáros Mártát. A rendezőnő azonban előretekint: már az utómunkálatoknál tart Aurora Borealis című új filmje, és a csütörtökön megjelenő 168 Órának adott interjúban egy újabb nagy tervéről is beszélt.

2016. augusztus 3., 14:03

– A 20. század tele van háborúkkal, véletlenül született gyerekekkel, magukra maradt emberekkel. A magyar történelem sajnos „rejtőzködő”: olyan érzésem van, mintha minden politikai rendszer újrakezdené. Nincsen folyamatosság – nyilatkozta a csütörtökön megjelenő 168 Órának Mészáros Márta filmrendező. Szerinte idehaza harminc évig nem lehetett a Horthy-korszakról, a háborúról őszintén beszélni, most a Kádár-korszakról nem lehet.

– Ezt a témát én már régóta szerettem volna magyar környezetben megcsinálni, ismertem sok egyéni történetet, tragédiát, de erről gyakorlatilag nem létezett orosz–magyar kommunikáció. És ma is inkább kerítéseket építünk. Noha ennek semmi értelme, mert a fejekben nem kerítések, hanem érzelmek vannak. A vasfüggöny is leomlott – ezeknek a falaknak ez a sorsuk. A világ folyamatosan árad és változik. Aztán úgy volt, hogy Lengyelországban forgatom le, mert ott sokkal könnyebben lehetett filmet készíteni az elmúlt 25 évben, mint itthon. Csináltam is egyet A szerencse lányai címmel, amely a Szovjetunió összeomlása után Lengyelországban munkát kereső orosz nőkről szól, de az eredeti terv sosem hagyott nyugodni.

Interjúnk a csütörtöki 168 Órában.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!