Mennyi az annyi? Kiderült, melyik társulat kap támogatást
Megszülettek az előadó-művészeti pályázatok döntései, a pályázók nagyobb része azonban nem kifejezetten optimista a jövőt illetően. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter július 22-én döntött a minisztérium által meghirdetett előadó-művészeti pályázatokról, amelyből összesen nettó több mint 1 milliárd forint támogatáshoz jutnak a nyertesek.
Az Előadó-művészeti Tanács a felkért szakértőkből álló, pályázatokat elbíráló kuratóriumok előterjesztéseit változatlan formában terjesztette a miniszter elé, aki a döntési javaslatokat szintén változatlan formában hagyta jóvá. Látszólag szép nagy ez az összeg, de nem mindegy, hányfelé és milyen arányban oszlik el. Annak jártunk utána, mennyi támogatást kértek és kaptak a pályázók, illetve ez pontosan mire elég. Arra is kíváncsiak voltunk, az előző évekhez képest csökkent, növekedett vagy változatlan a támogatás, valamint arra is, hogy e pályázati források mellett milyen egyéb lehetőségek állnak rendelkezésükre - írja a
Fidelio.A II. kategóriába sorolt zenekarok és énekkarok számára kiírt pályázatban a 23 érvényes pályázat közül 22 nyert támogatást, összesen 137.750.000 Ft értékben. Ezen belül a legnagyobb összeget, mintegy 30 millió forintot a Budapesti Filharmóniai Társaság nyerte el, a Budapesti Filharmóniai Zenekar 2011. évi működési kiadásaihoz történő hozzájárulásként.
A kiemelt művészeti célok megvalósítására zenekarok és énekkarok számára kiírt pályázatokban az 54 érvényes pályázat közül 20 részesül támogatásban 28.500.00 Ft összértékben. Többen nyertek el nagyobb, 3 millió forintos támogatást, köztük a Kaposvári Szimfonikus Zenekari Alapítvány, a Savaria Szimfonikus Zenekar és a Nyíregyházi Cantemus Kórus.
A VI. kategóriába sorolt független színházak számára meghirdetett pályázat négy tárgykörében született döntés, ahol a beérkezett 108 érvényes pályázatból 83 részesül támogatásban, számukra nettó 759,05 millió forint támogatási keret áll rendelkezésre. A színházak részére kiemelt művészeti célok megvalósításának támogatására kiírt pályázatok közül a Weöres Sándor bábszínházi pályázatot és a hazai hivatásos táncművészeti szervezetek támogatására kiírt pályázatot - amely a kiemelkedő jelentőségű táncelőadások országos vendégjátékának elősegítésére szolgálnak.
A bábszínházi pályázatban a támogatásra fordítható nettó 14,25 millió forintos keretösszegre 32 érvényes pályázat érkezett, ezek közül 18 részesül támogatásban, míg a táncművészeti szervezetek esetében a nettó 71,25 millió forintos támogatási keretre 61 érvényes pályázat érkezett, amelyből 51 kap támogatást. A táncművészeti kategóriában a pályázati kiírás megjelölt a szakmai javaslattevő bizottság javaslatára - pályázatuk alapján - néhány társulatot, amelyek kiemelt - 20 millió forint vagy annál nagyobb - támogatási összeget. Ezek a bár kiemelt, de nem egyenlő mértékben támogatott társulatok: Kortárs Táncért és Jelelő Színházért Alapítvány, Bozsik Yvette Alapítvány, Erős Táncért Alapítvány, Kortárs Balettért Alapítvány, Artus Kortárs Művészeti Egyesület, Közép-Európa Táncszínház Egyesület, Rivalda Stúdió Művészeti Iroda Közhasznú Nonprofit Kft, Magyar Fesztiválbalett Alapítvány.