Meghalt Hugh Hefner

A Playboy alapítója 91 éves volt.

2017. szeptember 28., 10:08

Szerző:

Kilencvenegy éves korában a Los Angeles-i Holmby Hillsben fekvő villájában elhunyt Hugh Hefner, a Playboy alapítója. Haláláról a család tett bejelentést. Fia, Cooper Hefner közlése szerint természetes halállal halt meg.


Hefner 1926-ban született Chicagóban. 1949-ben művészeti diplomát szerzett az Illinoisi Egyetemen, utána újságíróként és szövegíróként az Esquire-nél dolgozott. A Playboy első számát a konyhájában szerkesztette. Nyolcezer dollárt sikerült összeszednie a kiadására, a számításai pedig fényesen beváltak, az akkor még kevéssé ismert Marilyn Monroe-val a címlapon megjelenő lapból ötvenezer példányt adtak el. A kifejezetten férfiaknak szóló, meztelen nőkről készült aktsorozatokkal tűzdelt életmódmagazin néhány év alatt a szexuális forradalom zászlóvivőjévé vált. Hefner 1967-ben az akkor már hírhedt Playboy-villa könyvtárában Harvey Cox teológus és a konzervatív National Review főszerkesztője,  William F. Buckley társaságában televíziós kamerák előtt azt fejtegette, hogy elavult felfogás az erkölcsnek vallási alapot tulajdonítani. „A szex az emberi történelem fő mozgatórugója, de csak 20. században emelkedett ki a tabuk világából, hogy elfoglalja méltó helyét a társadalomban” – írta erről Hefner a The Century of Sex: Playboy’s History of the Sexual Revolution című könyvben. Bár ez a megközelítés már a könyv megjelenésekor, 1999-ben ódivatúan hangzott – Jennifer Lena, a Columbia Egyetem szociológusprofesszora két éve a The Guardianben hívta fel a figyelmet a Playboy szexizmusára, vagyis hogy az életmódmagazin világában a női test kizárólag a férfi vágyak kielégítésének az eszközeként jelenik meg –, a Playboynak levetkőzni egy idő után egyszerűen sikk lett. Jayne Mansfieldtől és Ursula Andresstől Sharon Stone-on, Pamela Andersonon és Kim Basingeren át Madonnáig és Cindy Crawfordig rengeteg hollywoodi celebritás megtette.

Nyilvánvaló szexizmusától függetlenül Hefner ízlését dicséri, hogy a Playboyba belefért az irodalom is. Írt tárcát az életmódmagazinnak Ray Bradbury, Ian Fleming, Joseph Heller, Jack Kerouac és Margaret Atwood is, ami pedig az interjúkat illeti, azon túl, hogy az elsőre Milest Davist sikerült megnyerni, leült beszélgetni Frank Sinatra, Marlon Brando, Fidel Castro és az a Jimmy Carter is, aki akkor még csak elnökjelöltként vallotta be, hogy „a szívében” már követett el házasságtörést. Mindeközben Hefner milliomos és amerikai kulturális ikon lett. Háromszor nősült, anyagilag is támogatta a Demokrata Pártot, kiállt a melegjogi mozgalmak és a melegházasság mellett. Médiabirodalmát 1982-től 2009-ig a négy gyermeke közül az egyedüli lány, Christie vezette.

Fénykorában a Playboy havonta hétmillió példányban kelt el, mígnem a hegemóniája a kilencvenes évektől folyamatosan hanyatlani kezdett. 2008-ban Hefner már pénzt kért a belépőért a Playboy-villa hírhedt fényűző estélyeire, az internet kora jelentette válságot pedig ékesszólóan illusztrálta az is, hogy 2015-ben az életmódmagazin vezetése még a meztelen női testről is lemondott egy időre.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

2024. április 11., 11:02

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.