Londonban nyert, a Titanicon nem szerették
Mottó: Ne hazudj. Ne félj. Ne fuss. Mindezek ellenkezőjét teszi az egyik hős, s az ebből származó egyre képtelenebb bonyodalmakból kerekedik ki az Így telt a nyaram című orosz film, amely az 54. Londoni Filmfesztivál fődíját nyerte el. A gyártó által a thriller műfajába besorolt, 2 500 000 dolláros költséggel készült 129 perces mozi az év elején a Berlini filmfesztiválról hozott el három Ezüst Medvét a színészi alakításért és az operatőri munkáért.
Egy csukotkai meteorológiai állomáson, a civilizáción, a hétköznapi téren és időn kívül él két ember. A fiatal szakmai gyakorlatra jött, az idősebbik a jégtáblákkal és a medvékkel együtt már a táj része. De már készülődnek haza. Az idősebbik hosszú évek után végre együtt lehet a családjával, a fiatalabbik több kalandot várt a sarkköri élettől. Tragikus eseményekről szóló hír érkezik a központból, amelyet a fiatal férfi gyávaságból vagy kíméletből elhallgat az idősebbik előtt abban bízva, hogy hamarosan értük jön a hajó, és minden magától elrendeződik.
Alekszej Popogrebszkij rendező és forgatókönyvíró, Pavel Kosztomarov operatőr és a két szereplő: Szergej Puszkepalisz és Grigorij Dobrigin és a nagyon kicsi stáb többi tagja, összesen tizennyolcan három nyári hónapon át Eurázsia észak-keleti szélén,
Csukotkán, s annak is a legészakibb csücskében, egy működő meteorológiai állomáson forgatták az Igy telt a nyaram-at. A stáb egy tíz éve elhagyatott barakkban szállásolta el magát, dobkályhákkal fűtöttek, meleg víz híján heti egy fürdőnapot tartottak – a hétköznapi bonyodalmakat elkerülendő a forgatáshoz csak férfiakat hívtak. Négy tonna magukkal hozott élelmiszerből sarkköri tapasztalattal rendelkező szakács főzött a társaságra.Ezen a szélességi fokon júniusban-júliusban nem nyugszik le a nap, az átlag hőmérséklet plusz öt fok. A helybéliek azt szokták mondani, hogy ami az időjárást illeti, évente van egy rossz, két nagyon rossz és kilenc borzalmas hónapjuk. A forgatás kezdetén, júniusban még jég borította az óceánt, és mire augusztus első napjaiban a munka végére értek leesett a hó, és a vizet máris vékony jég takarta. A helyszín közelében lakó öt fehérmedve közül elsőnek a nőstény jött kíváncsiskodni, s magával hozta két borjúnyi bocsát, majd megjelent - és a filmszerepet kapott - a hím. Később egy agresszív és nagyon éhes fiatal medve került elő, aki állítólag világosan kimutatta, hogy a rendezőre és az operatőrre feni a fogát.
Andrej Popogrebszkijt (1972, rendező, forgatókönyvíró, színész) az orosz „új hullám” egyik jeles képviselőjének tartják hazájában, ami a témaválasztásnál a kendőzetlen valóságot jelenti az úgynevezett „filmmesékkel” szemben. A legutóbbin kívül két nagyjátékfilmet készített (Prosztije vescsi/Simple sings/Egyszerű dolgok, 2007, Koktebel 2003, közös rendezés Borisz Hlebnyikovval), jó nézői és kritikusi fogadtatással. Az Így telt a nyaram-at áprilisi oroszországi bemutatója óta mostanáig mintegy 90 ezren látták Oroszországban, jelenleg egy moszkvai art-moziban játsszák. A nézők – amint ezt blogjaikban elmondják - és a kritikusok a színészi (Szergej Puszkepalis, Grigorij Dobrigin) és az operatőri teljesítménytől el vannak ragadtatva, de sok dramaturgiai, történetvezetési hibát találnak a filmben hasonlóan azokhoz a magyar nézőkhöz, akik Popogrebszkij munkáját az idei Titanicon látták.
Ajánlat:
A témához tartozik:
További írások Oroszországról az
oroszline.huoldalain