Közös tiltakozásra hívja közönségét a Fesztiválzenekar
Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar közös zenélésre és tiltakozásra hívja közönségét, barátait és a sajtó képviselőit május 7-én 17 órakor a Vörösmarty térre. Mindenki hozzon magával egy hangszert vagy hangot adó eszközt – kérik a szervezők.
Fischer Iván a napokban jelentette be, hogy flashmobra készülnek, miután a Fővárosi Közgyűlés előzetes konzultáció nélkül 260 millió forintról 60 millió forintra csökkentette a zenekar éves támogatását.
A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója az ATV-ben nyilatkozva leginkább azt
kifogásolta, hogy nemzetközi szinten sem volt még arra példa, hogy szezon közben egy világhírű zenekartól megvonják a finanszírozásának háromnegyedét. A zeneigazgató „dilettáns hozzá nem értésnek” minősítette a fővárosi vezetés viselkedését. „A fővárosi vezetés kiásta a csatabárdot” – fogalmazott Fischer.„Gyalázni ingyen is lehet minket, ahhoz nem kell 60 milliós támogatást kapni” – reagált sajtótájékoztatón a főpolgármester, és hozzátette: a BFZ 100 millióval többet kap az államtól normatívaként, nem árt ezt is fejben tartani.
Az államok és városok nem zenekarokat támogatnak, hanem a közönséget – írta kedden közleményében a BFZ. „A zenekarok hasznosságát úgy mérik, hogy összevetik a befektetett támogatást a hangversenyek és az eladott jegyek számával, a turisztikai haszonnal, illetve az adott országnak és városnak szerzett imázshaszonnal” – tették hozzá.
Cáfolták Tarlós
állítását, miszerint a BFZ idén százmillió forint emelést kapott az államtól. A Fesztiválzenekar állami, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által folyósított támogatása az utóbbi három évben a következőképpen alakult: 2014-ben 1 milliárd 150 millió forint, 2015-ben 1 milliárd 50 millió forint, 2016-ban 1 milliárd 150 millió forint. Így csupán annyi történt, hogy a 2015-ös ideiglenes csökkentés után helyreállt a korábbi, 2014-es szint.Hozzáteszik: a hasonlóan sikeres zenekarokat államuk, illetve városuk a következő összegekkel támogatta a 2014-es adatok szerint:
– Királyi Concertgebouw Zenekar: 12,7 millió euró (kb. 3 milliárd 964 millió forint) – a holland állam és Amszterdam város közös támogatása,
– Berlini Filharmonikus Zenekar: 16,7 millió euró – (kb. 5 milliárd 210 millió forint) – Berlin város támogatása,
– Müncheni Filharmonikus Zenekar: 19 millió euró (kb. 5 milliárd 928 millió forint) – München város támogatása,
– Tonhalle-Orchester Zürich: 18 millió CHF (kb. 5 milliárd 349 millió forint).
A Budapesti Fesztiválzenekar esetében jóval kevesebb, 1 milliárd 420 ezer forint volt összesen a magyar állam és Budapest város közös támogatása. „Magyarország természetesen nem támogathatja zenekarait azon a szinten, ahogy azt a nyugat-európai, gazdagabb országok teszik, éppen ezért azt, hogy a Fesztiválzenekar betört a világ élvonalába, világszerte szinte csodával határos eredménynek tartják” – áll a közleményben.