Kovalovszky Dániel erdőportréi először kiállításon
Először mutatják be Kovalovszky Dániel fotóművész nagyméretű erdőportréit Zöld csend címmel péntektől a Mai Manó Házban.
A tárlat azért kapta a Zöld csend címet, mert ugyan különböző helyszíneken, de erdőben készült mindegyik fotográfia, amely 1 méterszer 1,2 méteres méretben, különböző évszakokban fákat mutat be. A most először kiállított hét erdőportréból a látogatók megismerhetik többek között a fatörzsekben megőrzött történések nyomait – mondta Czizek Gabriella, a kiállítás kurátora az MTI-nek.
Azért mutatják be ilyen nagy méretben a felvételeket, hogy a látogatókban azt az érzést keltsék, mintha egy valóságos erdőben lennének, ahol egy kicsit elmerenghetnek és megpihenhetnek. A felvételek meditációs képként is működnek – tette hozzá.
A most bemutatott fotográfiák 2011 és 2012 között készültek és a zöld pázsitos, virágzó tavaszi erdő, a piros színekben pompázó őszi, valamint a hóval borított csupasz erdő nyugalmát tárják a közönség elé. „A csendet keresem én is ezeken a helyeken. A csendet, amely elűzi belőlem a kósza zajokat és segít újra összerakni a széthullott darabjaimat” – mondja képeiről Kovalovszky Dániel.
Czizek Gabriella felidézte, hogy Kovalovszky pályáját fotóriporterként kezdte, majd egy idő után jutott el odáig, hogy nemcsak a világban zajló külső eseményeket örökítse meg, hanem a saját belső történeteit is.
A fotóművész erdőket megjelenítő munkái ugyan témájukban új alkotásoknak számítanak, de Kovalovszky folyamatosan készített sorozatokat, amelyek közül a kurátor kiemelte a csepeli gyártelepen 2009-ben készült, Emlékgyár című szériát.
Kovalovszky Dániel 1979-ben született, több csoportos és egyéni kiállításon vett részt Magyarországon, Szlovéniában, Szlovákiában és Lengyelországban, több alkotását díjazták a magyar sajtófotó pályázaton és 2008-ban a Junior Prima díjat is átvehette.
A tárlat március 3-ig tart nyitva.