Kortárs hittérítők – Új bemutató a Szkénében

2017. szeptember 25., 20:01

A budapesti önkormányzat Staféta pályázatával fiatal színházművészeknek nyújt bemutatkozási lehetőséget. Idén az egyik nyertes Császi Ádám volt, aki Young Jean Lee Templom című darabját rendezi meg a Szkénében. Császi 2010-ben végzett a színművészetin filmrendezőként, legutóbbi filmjét – Viharsarok – több fesztiválon díjazták. A Templomot ő is fordította, egyben ez a dél-koreai származású, Amerikában élő drámaíró első magyar nyelven színpadra kerülő műve. Lee irodalmi díjas szerző, a The New York Times szerint „nemzedéke legmerészebb drámaírója Manhattanben”. S hogyan talált rá a műre magyar rendező?

– Folyamatosan követem a kortárs művészeteket, de tavaly jöttem rá, hogy a mai drámákat alig ismerem. A budapesti színházi palettán is kevés az ilyen színmű. Elkezdtem antológiá­­kat olvasni, és Lee darabja annyira különleges volt, hogy egyből beindította a fantáziámat. Minden együtt van benne, ami engem a színházban és a kortárs művészetben izgat. Közvetlenül megszólítja és bevonja a közönséget. Fontos témáról beszél, de van humora, és erős érzelmeket vált ki. Lee írói módszere azon alapul, hogy olyan témákat dolgoz fel, amelyek őt magát is kimozdítják a komfortzónájából. Ez a darab vándorló prédikátorokról szól, akik ráadásul a közönséget próbálják megtéríteni az előadás ideje alatt. Ez önmagában is meghökkentő helyzet. A Templom arra kérdez rá: ki vagy te, milyennek képzeled magad? Miben hiszel, mit jelent számodra a boldogság, és főleg kinek hiszel? Arra is rávilágít, hogy önmagad megtalálásához el kell dobnod minden készen kapott igazságot – mondja Császi a 168 Órának.

Előadások: október 1–2., a Szkénében. Szereplők: Rába Roland, Petrik Andrea, Simkó Katalin és Nyakó Júlia.

S. ZS.

10:24

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

09:40

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!