Kocka alakú malmot viszünk a milánói expóra

Gettó Tamás és Hutter Ákos nyerték el A malom című pályamunkájukkal a 2015-ös milánói világkiállítás magyar pavilonjára kiírt ötletpályázat hárommillió forintos megvétellel járó első díját.

2014. január 16., 06:08

A 2013 novemberében kiírt pályázatra negyvenöt pályamunka érkezett be. A szakmai zsűri által legjobbnak tartott tizenöt látványtervre a közönség is leadhatta szavazatát a http://expomilano2015.hu honlapon; kedd estig négyezer-négyszáz voks érkezett. A tizenegy tagú grémium a közönségszavazás eredményét figyelembe véve hozta meg döntését szerdán – jelentette be szerdai budapesti sajtótájékoztatóján Szőcs Géza, a magyar részvételért felelős kormánybiztos.

Hajdu Petra, a kormányszóvivő sajtófőnöke emlékeztetett: a kiírók olyan tervek benyújtását várták, amelyek kötődnek a világkiállítás és Magyarország által választott specifikus témákhoz, tükrözve a magyar hagyományt és kultúrát, illetve amelyek alapul szolgálhatnak a pavilon végleges terveinek elkészítéséhez. A magyar pavilonnal kapcsolatban elvárás, hogy természetes, fényáteresztő és a magyar innovációt is megjelenítő anyagokból épüljön fel, emellett lebontása, szállítása és ismételt felépítése is könnyen kivitelezhető legyen.

Az első helyezett mindenesetre egy terményszárító (ún. góré) és egy vízimalom keresztezéséből született építmény. A látványterveken tágas, szellős, jó hangulatú tér látható, egyik végén ház nagyságú malomkereket forgat a víz. A malom funkcióját tekintve kiállítótér.

„Reméljük, hogy monumentális méretű műalkotásokat állítunk majd ki benne, minden három méternél kisebb dolog ugyanis elveszne a térben” – írja az Index.

A leírás szerint a malmot a tetőn összegyűjtött víz hajtja majd, a vizet pedig napelemből nyert energia forgatja vissza a tetőre, de az olaszországi időjárást és a malom méreteit ismerve a terven műszakilag még biztos dolgozni kell. Persze lehet, hogy 2015-től tropikus esők tombolnak majd Olaszországban, igaz, akkor viszont nem lesz jó a szellős faépítményben sétálgatni, és a napelem sem működik.

Szőcs Géza közölte: az ötletpályázat kétmillió forinttal járó második díját Sárkány Sándor és Ertsey Attila Alakor jeligéjű pályázata nyerte el; a megosztott harmadik díjat és egy-egymillió forintot a Fafű (Bártfai-Szabó Gábor, Nagy Mariann és Molt Klára) és a Cantata Profana (Alkér Katalin, Bartha András Márk, Gyulovics István és Kovács Zsófia) jeligéjű pályázatoknak ítélte a zsűri.

A zsűrielnök javaslatára Nagyné Iván Katalin, Páger László, Mindák Gergely és Bodóczki Antal Kutak háza jeligéjű pályázatát különdíjjal és ötszázezer forinttal jutalmazták – írja az MTI.

Szőcs Géza hozzátette, a győztes pályamunkákból tervezési program, azaz építési koncepció készül, amelyet a Miniszterelnökség állít össze, majd a szakmai szervezetek bevonásával írják ki a kivitelezési pályázatot. A projekt megvalósítása a kivitelezési eljárás lezárása után, nyáron kezdődik, és legkésőbb 2015 májusáig elkészül a magyar pavilon. A kormánybiztosságnak mérlegelési joga van azt eldönteni, hogy a funkcionalitási és költségvetési szempontokat is figyelembe véve az öt megvásárolt látványterv közül melyiket és milyen formában építteti meg – hangsúlyozta.

Az MTI kérdésére a kormánybiztos elmondta: a pavilon felépítésére, lebontására, majd hazaszállítására 2,5 milliárd forintos költségkeret áll rendelkezésre. Az expót 2015. május 1. és október 31. között rendezik meg Milánóban Táplálni a világot, energiát adni az életnek mottóval. A világkiállítás fő témái az egészség, a környezettudatos életmód és a fenntartható fejlődés lesznek. Magyarország három kiemelt témakörrel lesz jelen: a vízzel, a GMO-mentességgel – ezen belül az őshonos állat- és növényfajok génmegőrzésével –, illetve az ország elkötelezettségével a fiatal generációk környezettudatos nevelésére. A magyar pavilont az expó zárása után Magyarországon is felállítják, utóhasznosításának célja Magyarország természeti és kreatív értékeinek, valamint kulturális örökségének bemutatása.