Királyregény

Lehet-e manapság Walter Scott modorában történelmi regényt írni? Ne vágják rá hebehurgyán a választ! Mert persze a kérdés sem volt pontos.

2014. augusztus 10., 08:34

Hiszen egyáltalán nem a modor scotti, hanem csak a forma: hogy az író ismert történelmi eseményeket regényesít oly módon, amikor valóságos és kitalált szereplőket elegyítve valóságos és kitalált történeteket beszél el. A fő irány hű marad a történettudomány által kanonizált históriához, és a történeti alakok főbb cselekvései is megfelelnek ennek, de a regényességet „történelem alatti”, kitalált hősök biztosítják. (Illetve és pontosabban: a valóságos szereplők – jobbára vázlatos – története is megtelik élettel, méghozzá úgy, hogy érzéseikről, vágyaikról, álmaikról is képet kapunk, nem csak cselekedeteikről.)

Ősi János (ha ismerős e név, nem véletlen, költőként indult másfél évtizede, első kötetére többen felkapták a fejüket) Anonymus nyomán írta meg Szent László regényét – illetve és pontosabban az Árpád-ház viharos történetének egy bő fejezetét, Béla herceg menekülésétől László és Géza Salamonnal vívott csatájáig. A szerző híven (mármint a bélai gesztaíróhoz híven, aki, tudjuk, megrendelőjének érdekeit képviselve tekintette át a királyi ház históriáját) adja vissza a történeti eseményeket, cselvetéseket, üldözéseket, csatákat, királycsinálást és -buktatást, miközben gazdag költői képekben rajzolja fel a korabeli hétköznapok és ünnepek világát. Bemutatja az ősi hit és a kereszténység fel-fellobbanó ellentéteit, bebarangolja Magyarországot és fél Európát (hősei nyomában, persze), és kivirágzik a szerelem is a könyv lapjain. A regény végén László herceg álmot lát, de megfejtését a szerző az olvasóra bízza.

Vagy a következő kötetre.

08:40

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.