Kettéhasadt ország – A magyar prózát is külön ünnepelné a jobb- és a baloldal

2018. január 17., 11:54

Szerző:

A Magyar Írószövetség azt szeretné, ha Jókai Mór születésnapja, február 18. lenne a Magyar Széppróza Napja. A tavaly novemberi ötlethez lelkesen csatlakozott az Orbán-kormány szívéhez közeli Magyar Művészeti Akadémia, és több más irodalmi szervezet is.

Most a hvg.hu emlékeztet, hogy a magyar prózát a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) is megünnepelné, Esterházy Péter születésnapját, április 14-ét jelölve ki az általuk Magyar Próza Napjának nevezett esemény időpontjának. Le is védették az ötletet, így áprilisban ilyen néven megrendezik az ünnepet. Üdvözlik a írószövetség kezdeményezését, de felhívják  a figyelmet, hogy a névazonosság problémát jelenthet. Ezért a Szépírók Társaságával együtt fogalmazott levélben azt javasolták az írószövetségnek, hogy Jókai Mór életműve előtti tisztelgésként az író születésnapja legyen inkább a Magyar Irodalom Napja.

Fotó: kirandulasok.com

Erre a levélre az írószövetség eddig nem reagált, tájékoztatása szerint azért nem, mert nem is kapta meg a MKKE-től levelet, csak egyet a Szépírók Társaságától, és az is csak egy válaszlevél volt. Az írószövetség ugyanis megkereste a társaságot, hogy csatlakozzanak az általuk szervezett, februári Magyar Széppróza Napjához. A Szépírók Társasága erre azt válaszolta, hogy készülnek az eseményre, de áprilisira.

Az írószövetség egyébként azt állítja, hogy nem Esterházy Péterrel van baja. Nagyra becsülik munkásságát, egyszerűen nem tartották szerencsésnek, hogy a dátum közel van április 11-éhez, a József Attila születésnapján ünnepelt Magyar Költészet Napjához. Nem szeretnék elvenni a figyelmet a vers elől, ezért egy távolabbi időpontot kerestek, így esett a választás Jókai Mór születésnapjára a novemberi közgyűlésükön.  Az MKKE-nél viszont pont fordítva gondolják, szerintük kifejezetten kedvező a költészet napjához közeli dátum, mert egy többnapos rendezvénysorozatra készülnek. 

Szóval van egy néhány ezer főt mozgató irodalmi élet, jobbára Budapesten, amely képviselőinek

nyár óta nem sikerült formálisan vagy informálisan szóba állniuk egymással egy, az egész irodalmi életet érintő, alapvetően pozitív ügyben.

Az írószövetségnek  mindenesetre sikerült ötvenmillió forintot kilobbizni a Magyar Széppróza Napjára. Ez az, ami február 18-án  lesz az egész Kárpát-medencében. 

A jelek szerint tehát két ünnepe is lesz a magyar prózának, egy jobbos, meg egy balos, vagy, ha úgy tetszik, egy népi, meg egy urbánus, és romantikus és egy posztmodern – vonja le a következtetést a hvg.hu.

 

 

 

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.