Ismét magyar írót dicsér az olasz sajtó

Bizony régen volt már, hogy magyar író akkora publicitást kapjon az olasz sajtóban, mint az utóbbi hónapokban az ismét felfedezett Pap Károly, akinek Itáliában is megjelent az Azarel című regénye.

2009. július 8., 19:56

Utoljára akkor esett ennyi fény a magyar irodalomra Itáliában, amikor 2007-ben az Einaudi kiadó megjelentett olaszul Szabó Magda Az ajtó című művét, amellyel szinte minden mértékadó kulturális rovat foglalkozott.

És most itt van Pap Károlylönéletrajzi ihletésű Azarel-je (Fazi Kiadó, Rényi Andrea fordítása), amelyet a kritikák azonnal Franz Kafkával, Malamudal, Bruno Schultzcal vagy a fiatal Nabokovval azonos szellemi magasságra emeltek szerte a világon.

"Az Azarelt tekintetjük érzelmi lenevelési regénynek, a harmincas évek végi zsidóság kevésbé megnyugtató mérlegének -- írja az egyik olasz kritikus, Giulio Busi az Il Sole 24 Oré-ban.-- Pap Károlyt az ortodoxia már némi szorongással töltötte el, de a modernizáció mellett sem tudott hitet tennil, hiszen az ősi rítusok töltete nélküli a zsidó vallás értelmét vesztett mesének tűnt a számára."



A kötethez a ma élő legismertebb olaszországi klezmerzenész (és egyszemélyes zsidó kulturális intézmény), Moni Ovadia írt előszót.

A külföldi fordításokat megelőzte a magyarországi Pap Károly-reneszánsz. A Múlt és Jövő könyvkiadó sorban, hét kötetben jelentette meg a szerző műveit, illetve nyolcadikként Lichtmann Tamás róla szóló monográfiáját.

Kőbányai János kiadóigazgató mégis úgy érzi, dacára a kiadott műveknek, nem sikerült a Pap Károly-reneszánszot elindítani.
-- Viszont világsikerről beszélhetünk, fantasztikus kritikai recepcióval -- mondja. A futótűzszerűen terjedő siker az Azarel angol kiadásával indult, melyet 2001-ben jelentetett a Steerforth Kiadó (Olchváry Pál) fordításában. Ezt követte a német, a francia, a holland, a héber, a spanyol és olasz kiadás, sőt, újabban még egy orosz kalózkiadás is.

Kőbányai János a hetvenes években figyelt Pap Károlyra.
-- Réz Pál ajánlotta a figyelmembe, akivel akkoriban jóban voltam. Feltűnt - még nem tudatos zsidóként - hogy kedvenc íróim, Iszaak Bábel, Daniel Katz, Philip Roth, Bernard Malamud mennyire velem azonos, nekem ismerős hangon szólalnak meg, s nem is gondoltam, hogy ez magyarul lehetséges. Teljesen megdöbbentem, hogy valami hozzájuk hasonló magyarul, magyar közegben megszólalhatott -- meséli.

Amikor elindította az újjászületett a Múlt és Jövő folyóiratot, már az első számtól a szívén viselte Pap Károly újra felfedezését.
-- Amikor pedig már a könyvkiadásba is belevágtunk, az első dolgom volt egy hozzá méltó összkiadást megjelentetni, virtuális párjának, a magyar zsidó szellem másik csillagának, Ámos Imrének a rajzaival a címlapon – idézi fel a kiadó.

Arra a kérdésre, hogy vajon mi lehet az oka Pap Károly mai külhoni sikerének, így válaszol:
-- Külföldön igen sok oknál fogva (és ebből csak az egyik a holokauszt traumájának a feldolgozása) nagy az igény a zsidó irodalom iránt, boldogan fedeznek fel új, színes alkotókat. Pap Károly kritikusa mindig kiemelik az Azarel egyetemes jellegét: egy kisfiú lázadásának kivételes pszichológiával ábrázolt nagy drámáját.

Kőbányai János menetrendszerűen szerez barátokat Pap Károly révén, mert hozzá irányítják azokat a fiatal értelmiségieket, akik beleszeretnek a klasszikus íróba, s esszét vagy tanulmányt írnak róla.
-- Egy fiatal, szimpatikus francia lány, Clara Royer, szinte miatta tanult meg magyarul – meséli. -- Róla és más kortársairól írta a disszertációját a Sorbonne-ra, s hogy legyen a tanárainak mit olvasni, lefordította Pap Károly Irgalom című novelláskötetét, amely hamarosan meg is jelenik. Legutóbb pedig egy New York-i lány, Sasha Weis írt Pap Károlyról a Nextbook című fontos site-on, s mivel a New York Review Books-nál dolgozik, esély van rá, hogy a sorozatukban megjelenjen újra az Azarel.

2025. május 12., 14:33

A Bajor Gizi Színészmúzeumban 2025. február 28-án nyílt meg a „Tompos Kátya (1983–2024)” című időszaki kiállítás, amely a tragikusan fiatalon elhunyt színésznő sokoldalú pályafutását mutatja be. A tárlat szeptember 28-ig látogatható, szerdától vasárnapig 10 és 18 óra között.