Ingyen nézhető a Talpuk alatt fütyül a szél

A szerdán elhunyt Szomjas György műfajteremtő klasszikusa a Nemzeti Filmintézet streaming platformján érhető el.

2021. április 9., 16:23

Szerző:

A szerdán, 80 évesen elhunyt Kossuth-díjas rendező, Szomjas György Talpuk alatt fütyül a szél című filmje szerda éjfélig ingyenesen megtekinthető a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet streaming platformján.

1976-ban készült filmjével Szomjas György a magyar pusztán új műfajt teremtett. Az alkotás nagy közönségsiker lett, több mint 600 ezren váltottak rá jegyet – szerepel a Nemzeti Filmintézet által az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményben.

Mint írták, a film az 1830-as években játszódik. Farkas Csapó Gyurka (akit Gyoko Roszics alakít), a hírhedt karcagi betyár visszatér a börtönből, készen arra, hogy bosszút álljon azokon, akik feladták. A helyi nagygazdák Mérges Balázs csendbiztost (Bujtor István) bízzák meg az elfogásával, de a helyi pásztorok, akik ugyanúgy veszélyben érzik életterüket a földesurak épülő csatornahálózata miatt, mint a betyárok, eleinte szövetségest látnak Gyurkában. Amikor a tanítványának szegődött Jeles Matyi elárulja őt, szorulni kezd a hurok a nyaka körül.

A Kossuth-díjas, kiváló művész és Balázs Béla-díjas Szomjas György volt az első, aki magyar környezetbe ültette át a western műfaját. Filmje egyaránt merít a zsáner eredeti, amerikai változatából és az olasz gyökerű spagettiwesternből – áll a kommünikében. Az alapkonfliktus, amely szerint a civilizáció terjedése veszélyezteti a közösség hagyományos életmódját, ismerős lehet ezekből a filmekből, csak a Talpuk előtt fütyül a szélben nem a vasút érkezése, hanem a csatornázás miatt változik meg minden.

Szomjas György író-rendező következetesen fordította le a többi hangulati és tárgyi elemet is. A szereplők a cowboykalap helyi megfelelőjét, a csikóskalapot hordják, lengőajtós fogadó helyett lepukkant csárdában támasztják az asztalt, a fokossal és a karikás ostorral pedig legalább olyan jól bánnak, mint a pisztollyal. A sajátos balladai hangulatról Sebő Ferenc népdalokon alapuló zenéje is gondoskodik, amely legalább olyan fontos eleme a filmnek, mint Sergio Leone klasszikusainak Ennio Morricone harmonikafutamai.

A Talpuk alatt fütyül a szél, a spagettiwesternekhez hasonlóan elmossa a határt jó és rossz között. A főszereplő Csapó Gyurka ugyan nem tekinthető hősnek, de elvetemült gonosznak sem; ugyanannak a letűnőfélben lévő világnak a képviselője, mint Mérges csendbiztos, ezért is képesek megérteni egymást, még ha a törvény ellentétes oldalán állnak is – fogalmaz a közlemény.

Szomjas György alkotását kedvezően fogadta a közönség, a hetvenes évek közepén több mint 600 ezren nézték meg a mozikban. A Talpuk alatt fütyül a szél azóta is igazi kuriózum, a magyar „eastern" első és legfontosabb képviselője a filmtörténetben.

A Talpuk alatt fütyül a szél a FILMIO-n, a https://filmio.hu/details?id=10827830&type=0 linken érhető el.

Kiemelt kép I Talpuk alatt fütyül a szél című film egy jelenete

 

 

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.