Hosszasan ünnepelték a Csárdáskirálynőt Izraelben

Teltházzal fogadta és az előadás után hosszan tartó vastapssal jutalmazta az izraeli közönség a Budapesti Operettszínház Csárdáskirálynőjének első előadását a tel-avivi operaházban.

2013. december 13., 08:22

A csütörtök esti előadás előtt Nagy Andor, Magyarország tel-avivi nagykövete az épület halljában megnyitott egy Robert Capa életét és munkásságát bemutató időszaki kiállítást. A nagykövet méltatta a Budapestről elszármazott világhírű fényképész életútját. A fotós Izrael földjén is dolgozott a második világháború után, 1948-től 1950-ig a függetlenségi háborút, majd az államalapítás kezdeti lépéseit fényképezte.

A kiállítás bemutatása után kezdődött a Csárdáskirálynő: az operaház több mint 1600 fős nézőtere teljesen megtelt a magyar társulat vendégjátékának premierjére, a nézősereg lelkesen fogadta a látványos produkciót.

Kálmán Imre műve szerepel az opera idei bérleti sorozatában, a nézősereget nagyrészt a dalszínház jelentős részben orosz anyanyelvű törzsközönsége alkotta, de mellettük nagy számban megjelentek az Izraelben élő magyar ajkúak is.

Az ünnepi alkalomra Tel-Avivba érkezett Kálmán Imre legkisebb lánya, Yvonne Kálmán, hogy személyesen is együtt legyen a társulattal édesapja leghíresebb operettjének izraeli előadásán.

A darabot rendező Kerényi Miklós Gábor az MTI-nek elmondta, hogy tízéves kemény munka alapozta meg a sikert, amellyel a világ rengeteg pontján, így Izraelben is nagyra tartott értékeket hoztak létre.

A Budapesti Operettszínház a fontosabb szerepekben kettős szereposztással mutatja be a dalművet az igen intenzív előadás-sorozat idején, ugyanis december 12. és 21. között tizenhárom alkalommal lépnek színre a darabbal, péntekenként és szombatonként kétszer is.

A darabot magyar nyelven játsszák, de a nyelvet nem ismerők a színpad fölött elhelyezett vetítőn héber és angol nyelven is követhetik a szöveget. A társulat olykor héber szavakkal, mondatokkal fűszerezte a szöveget, amit a nézők külön tapssal jutalmaztak.

A színészek arról számoltak be, hogy nagy élményt jelent számukra az izraeli vendégjáték. Úgy érezték, hogy a közönség igen jól értette a vicces jeleneteket, különösen hálásan fogadta és értékelte a magyar humort, és nagyra tartotta a színvonalas zenei, tánc- és énekbeli teljesítményt is.

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.