Győzhetetlen színház

2014. április 30., 14:01

I. Erzsébet, a birodalomalapító, a szűz királynő talpig fehér uralkodói ünneplőben ül egy ósdi fürdőkádban, és sorra gyújtogatja az előtte sorakozó papírhajókat. Ég a Nagy Armada. Hát van ennél viccesebb látvány? Ha még azt is hozzátesszük, hogy ezt a világrengető királynőt jelen esetben egy férfi alakítja (Fodor Tamás, köszönjük!), akkor a válasz egyértelmű: nincs. A történelem, legalábbis Paul Foster darabjában, a Szkéné Színház, a Vádli Alkalmi Színházi Társulás és a FÜGE közös és fergeteges produkciójában vicces dolog. Viccesek a „férfias” királynők, Bercsényi Péter „dögös” Stuart Máriája, Kaszás Gergő manökenkarcsú Medici Katalinja, és vicces Tóth József II. Fülöpje, aki feltehetően Peru minden aranyát már a szent inkvizíció megszentelt zsebeibe tömködte. Viccesek mindhárman, amikor az utált zsidónál (Nagypál Gábor játssza, amikor éppen nem narrátor) kénytelenek kölcsönért kuncsorogni. Vicces, hogy ugyanúgy, ugyanazért folyik évszázadok óta a hatalmi harc – meg a vér is, ami persze már nem olyan vicces. Mert e tréfás történelmi divatbemutató közben is megtörténik, ami megtörtént. A Szent Bertalan-éj, melynek következtében porba vagy mibe hull Stuart Mária feje, minek következtében felperzselődik a világ legnagyobb hajóhada, s minek következtében épülgetni kezd a brit birodalom. Mert Erzsébet azért jól jön ki ebből a történetből, végtére is a darab az ő tiszteletére íródott.


E parádés történelmi jelmezbál persze csak játék, színház a színházban, része egy másik, egy öltönyös-nyakkendős színjátéknak. A vándortársulat – ma független színháznak neveznénk – előadását minduntalan hivatalos egyének, polgármesterek, elöljárók, a hatalom elvakult és ostoba hűbéresei szakítják félbe, erkölcstelenségről, hazafiatlanságról, történelemhamisításról hablatyolva. A színészek ilyenkor megszeppennek, továbbállnak, majd folytatják az egészet másutt. Addig-addig próbálkozva, míg végül gályára nem küldik valamennyit. Mintha ismerős lenne ez a történet is, ez a vég is. Ha esetleg valakinek mégsem, Szikszai Rémusz rendező a tapsrend alatt egy hatalmas tükröt forgat be a nézőtér felé, hogy mindenki értse, min nevetett itt megállíthatatlanul másfél órán át.

A Szkéné közönsége azért tükör nélkül is szokta érteni.

Ferencz Zsuzsa

Tegnap 18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.