Galériák és képzőművészek bemutatkozása Bécsben
A hétvége – csütörtöktől – ismét a galériáké. Ez a kilencedik Viennafair, s ma már elmondható, hogy az eredetileg a kelet-közép-európai képzőművészek bemutatkozásnak szánt rendezvény régen túlnőtt ezen az eredeti célon. Az idén huszonhét ország 127 kiállítója jön el a Práter területén lévő Vásárvárosba.
Újítás, és még egy ilyen rendezvénynél is kiemelésre érdemes, hogy a Viennafair vezetését immár több mint egy éve két hölgy vette át. Ráadásul a rendezvény szellemében mindketten távolabbi térségből származnak: Vita Zaman litván, Christina Steinbrecher-Pfandt pedig kazahsztáni születésű.
Talán nekik is köszönhető, hogy a művészeti vásár az idén még távolabbra tekint, s a nyitás jóval túlmegy az eredetileg megcélzott terület határain. Így aztán nem csoda, hogy az ezekben a napokban Bécsbe látogató lépten-nyomon olyan plakátokkal találkozik, amelyek a Viennafairt Európa „legnagyobb művészeti vásárának nevezik”.
A súlypont persze továbbra is a közép-kelet-európai térség – ezt a koncepciót támogatta az Erste Bank –, ám ezúttal nemcsak Európa más országaiból érkeznek prominens galériák, hanem az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről is. A kiállítók gerincét húsz németországi galéria képezi: az élen a berlini Galerie Nordenhake, amely részvételét teljes egészében a lengyel kortárs képzőművészet bemutatásának szenteli.
Magyarország a külföldiek között valahol a középmezőnyben szerepel, itt vannak, akik évről évre eljönnek Bécsbe.
Immár hagyománynak mondható a tartalmas, szórakoztató és egyben ismereteket is terjesztő keretprogram, és persze nem elhanyagolható a vásár eredeti jelentése szerinti cél: az alkotások megvásárolhatók. A galériák szinte kivétel nélkül fontosnak tartják, hogy az általuk képviselt kortárs művészeket megismertessék a gyűjtőkkel, akik ilyenkor szép számmal jönnek el. A részletes program, a kiállítók névsora a
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.