Frankofónia

Mondjunk nagyot: akár egy utcasarkon is le lehet állítani a kamerát, aztán az „alkotás”, a végeredmény már csak vágóasztal-kapacitás kérdése. No de mégis érdemesebb odatenni a szerkentyűt, ahol történik valami. Például mert itt láthatók az európai művészet klasszikus emlékei. A MŰVEK, csupa nagybetűvel, olyanok, amiket meg kell őriznünk, nem a múltnak, hanem a jövőnek.

2016. augusztus 2., 07:48

Jönnek-mennek a népek itt a Louvre termeiben. Ránk csodálkozik a kissé megviselt, frígiai sapkás Marianne, Franciaország megtépázott jelképe. Nekünk parádézik a műkincseket hadizsákmányként hazahordó, önteltségtől dagadozó császár (egy magyar játssza, akinek a neve Nemeth, nem egyszerű az élet!). Minket is ijesztget egy gróf Wolff-Metternich nevezetű, szögletes mozgású náci tiszt. Aztán megismerjük a múzeumigazgatót, Jaujard urat, aki a megszállás napjaiban is korrekt főtisztviselő maradt, és megtalálja a szövetség lehetőségét a műalkotásokat becsülő és féltő, civilben művészettörténész (tehát szakember) német tiszttel.

Volna mit nézni a világ leghíresebb múzeumában! A falon itt egy Leonardo (helye), fantasztikus portrék néznek le ránk, itt vergődik a Medúza tutaja című tengeri horror (festve, persze), itt húzza meg magát néhány szobor, amelyek a háború miatt kongóra kiürített Louvre-ban még egzisztálnak. A romantikus festészet díszei elevenednek meg az üres falak közt, amikor a gróf és a direktor egymásnak veti a hátát, hogy e sok kincs ne lehessen a gyűjtővé kupálódott és züllött birodalmi marsallé, Hermann Göringé. A csukaszürke egyenruhák aztán kikopnak a Louvre-ból. Nem versenyképesek az örök dolgokkal.

A filmet a tavalyi velencei filmfesztiválon nagydíjra, vagyis Arany Oroszlánra jelölték. Ám meg kell dolgozniuk az élményért a hazai nézőknek is.

(Írta és rendezte: Alekszandr Szokurov.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!