Francia írónő műve az idei ingyen könyv a bécsi Könyvhéten

A könyvhét – a Buch Wien – ugyan már véget ért, ám a csúcspontnak számító eseményre, az ingyen könyv bemutatására csak később, és nem is az eredeti helyszínen hanem a Városházán került sor – írja a . Ez volt a hetedik, jó 300 kiadó jelenlétében megtartott fesztivál, amely immár harmadik éve a Duna menti országok – köztük Magyarország – külön bemutatkozására is lehetőséget teremtett.

2014. november 26., 20:55

A bécsi vásár területén az idén is nagy volt az érdeklődés a kiadók kínálata iránt. Sikeres volt ismét a magyar irodalom és más Duna menti országokból származó szerzők bemutatkozása: a Donau Lounge saját standjának színpadán 11 Duna menti országból érkezett negyven vendég tartott felolvasást, illetve vett részt pódiumbeszélgetésekben. A központi téma az idén értelemszerűen a vasfüggöny leromlásának 25. évfordulója volt. A harmadik év után biztonsággal elmondható, hogy az ötlet bevált: az eredetileg a bécsi Collegium Hungaricum által kezdeményezett Danube Cultural Cluster sikeresen bővült ezzel az irodalmi leágazással, és tovább gazdagította a Duna-régió európai stratégiáját.

A Buch Wien egyébként hagyományosan nem pusztán kiállítja a könyveket: az idén 300 rendezvényt tartottak, író-olvasó találkozókat, felolvasásokat, sőt most volt az első Könyvek hosszú éjszakája is. Újdonságnak számít, hogy a megannyi helyszín közé bekerült a vasút is: az ÖBB járatain ezekben a napokban az utasokat felolvasások szórakoztatták. Népszerűek voltak az idén is a könyvhéten megtartott workshopok, amelyek a műfordítás műhelytitkaiba, az irodalomoktatás fortélyaiba nyújtottak betekintést. Az osztrák közszolgálati televízió tematikus műsorokkal segítette a rendezvényt.

Bár eddig mindig a vásár ideje alatt és annak helyszínén mutatta be Bécs polgármestere az „ingyen könyvet”, amelyből aztán a következő napokban százezer példányt osztottak ki az érdeklődők között, az idén – valószínűleg egyeztetési okokból – eltértek e gyakorlattól. Több mint egy héttel a vásár zárása után a Városháza nagytermében indult az akció – amelynek persze nem „ingyen könyv” a neve. „Egy város – egy könyv” – így hirdetik hivatalosan az olvasást ösztönző kampányt immár 13 éve.

Olyan írónagyságok után, mint Frederic Morton, Kertész Imre, Johannes Mario Simmel, John Irving, Toni Morrison, Nick Hornby, Ruth Klüger, Rafik Schami és T. C. Boyle az idén a francia Anna Gavalda Együtt kevésbé vagy egyedül című regényét (magyarul is megjelent, Együtt lehetnénk címen) osztják ki százezer példányban. A művet az igényes zsűri nem csak irodalmi értéke miatt választotta ki: ennek az akciónak az olvasás megszerettetésén kívül mindig van némi köznevelési- oktatási célja is.

Az első években a történelem és a múlt megismertetése állt a középpontban: elsőként az osztrák származású, hazájából a nácizmus elől elmenekült és amerikaivá lett Frederic Morton könyvét, az Örökkévalóság utcáját osztották szét százezer példányban. A következő évben, 2003-ban Kertész Imre volt a fővendég a Sorstalanság forgatókönyvével (Lépésről lépésre címmel). Nem volt tanulság nélküli Ruth Klüger Tovább élni című műve, az És Nietsche sírt című könyvből (a szerző: Irvin D. Yalom) a nagy filozófus és Josef Breuer – a pszichoanalízis megalkotója – fiktív találkozásáról tudhatott meg többet százezer olvasó, aki ingyen jutott a kötethez.

Az idei könyv a nagyvárosban elmagányosodó embernek mutatja meg, milyen más lehet az élet, ha összefognak, vagyis ami egyedül nem megy, az együtt sikerülhet. A könyv alapján forgatott filmet most egyszeri alkalommal (november 30-án) vetítik Bécsben. Anna Gavalda, aki személyesen is jelen volt a könyv bemutatóján, őszintén elmondta, hogy eleinte nem sokra tartotta az ingyen könyv ötletét, mert szerinte a jó irodalmat nem kell ilyen eszközzel propagálni. A helyszínen azonban megváltoztatta véleményét, most már érti és helyesli a kampány célját és értelmét. A könyvosztás egyébként nem szokott sokáig tartani: hamar elkapkodják a bécsiek a százezer kötetet.

(Forrás:

Szervuszausztria.hu)