Főhajtás a legnagyobbak előtt

Karl Amadeus Hartmann születésének 110. évfordulója előtt hajt fejet a Pannon Filharmonikusok március 12-én Pécsett, a Kodály Központban, valamint március 13-án a budapesti Művészetek Palotájában adott hangversenyén.

2015. március 4., 13:53

Hartmann neve zeneértő közegben is csak kevesek számára cseng ismerősen, miközben a szerző minden bizonnyal a német szimfonisták legnagyobbjai közé tartozik. A Pannon Filharmonikusok a 2014/2015-ös évadában mondhatni küldetésének tekinti, hogy közönségével a komponista zenei munkásságát megismertesse, mindehhez olyan zeneműveket hívott segítségül, melyek mindegyike a szerzőóriások között jelöli ki Hartmann zenetörténetben elfoglalt helyét. Szimfonikus műveinek intenzitása, tartalmi gazdagsága és strukturális komplexitása alapján az értelmezők Hartmann stílusát gyakran az érett Sztravinszkijéhez vagy Bartókéhoz hasonlítják.

A Mesterek emlékezete címet viselő koncerten játszott zeneművekkel a PFZ olyan szerzőnagyságokat elevenít fel, akik valamennyien felülmúlhatatlant alkottak a maguk jellemző műfajában. Max Christian Bruch közel 200 szerzeménnyel írta be magát a zenetörténetbe. A magyar származású világhírű hegedűművésztől, Joachim Józseftől származik a megállapítás, miszerint a németeknek négy hegedűversenye van: Beethovené a legnagyobb, Brahmsé a legkomolyabb, Mendelssohné a legbensőségesebb, de mind közül a leggazdagabb és legcsábítóbb Bruch 1867-ben elkészült g-moll concertója, ezt játssza most koncertjén a PFZ.

Wagner máig tartó elképesztő népszerűsége már röviddel a szerzőóriás halála után megihlette azokat a szerzőtársakat, akik operáiból egy-egy részlet kiragadásával komponáltak szimfonikus átiratokat. A holland származású Henk de Vlieger is előszeretettel nyúlt Wagner-művekhez, kompozícióiban a gondosan kiválogatott operarészletek új, önálló zenekari művekké állnak össze. A zenekari tisztelgésként meghatározott, 2005-ben elkészült szimfonikus adaptációja a Nürnbergi mesterdalnokok című Wagner-operának azt a 11 részletét dolgozza fel, amelyek a leginkább képesek megragadni a dráma lényegét.

A koncert szólistája Kelemen Barnabás, a Pannon Filharmonikusok 2014/2015-ös évadának rezidens hegedűművésze. Benjamin Ziervogelt, a Szlovén Rádió Szimfonikus Zenekarának koncertmesterét a Wagner-műben való közreműködésre kérte fel a pécsi együttes. A hangversenyen a Pannon Filharmonikusokat Bogányi Tibor vezető karmester dirigálja.

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.