Escher Károly emlékkiállítás
Születésének 120. évfordulója alkalmából 2010. őszén három – egymással tartalmilag összehangolt – kiállítás idézi fel Escher Károly fotóművész alkotótevékenységét.
Escher Károly, a magyar riportfényképezés klasszikusa 1890. október 22-én született Szekszárdon. A család pár évvel később Budapestre költözött. Fővárosi életük jelentős része Terézvároshoz kötődik: lakóhelyeik, majd Escher Károly elemi iskolai és polgári iskolai tanulmányai jól behatárolhatóan a VI. kerülethez kapcsolódnak.
Később lakatos-tanonc lett. Egy oktatója 1908-ban a Ganz gyárban maga mellé vette rajzolónak. Itt egy amatőr fotográfus mérnök segítette kezdeti fényképészeti ismereteit továbbfejleszteni. 1916-ban merész váltással filmoperatőri pályára lépett. Kisebb vargabetűk után, 1928 nyarától a Pesti Napló képes mellékletének fotográfusa lett. Mindenes újságfényképészből rövidesen karakteres, emlékezetes riportokat készítő sajtófotóssá vált. Neki is köszönhető, hogy a képes melléklet a magyar sajtó- és fotótörténet emblematikus orgánumává vált. 1939-ben lapja kényszerű megszűnése után a Híd, majd a Film Színház Irodalom fotográfusa.
1945-öt követően a Képes Világ, a Színház, a Kis Képes, és a Képes Figyelő fotóriportere. 1952-től a Városépítési Tervező Irodánál dolgozott, innen ment nyugdíjba. Ezt követően is aktív volt a Hungarian Foreign Trade fotográfusaként.
1966. február 16-án hunyt el Budapesten. A század első felének nagy történelmi hullámverésében kívül maradt
minden politikai párton. Ugyanakkor szociális érzékenysége a szociofotó egyik legjobb hazai művelőjévé emelte.
Az utókor adóssága
Elismertsége pár kitüntetése ellenére messze elmaradt a megérdemelttől. Életében két könyve jelent meg: Bajor Gizi (1958, társszerzőként); Riportfényképezés (1959). 1965-ben volt egyéni kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában. A róla készült mindössze 18x16 centiméteres könyvecske – Foto Escher (alig hét [!] oldalnyi életrajz, összesen 64 fénykép) megjelenését már nem érhette meg. Életműve ma már a szakma számára is egyre kevésbé ismert.
A három tárlat az életmű nagy vonalakban történő ismertetésével kívánja elősegíteni, hogy Escher Károly és életműve a megfelelő helyet foglalhassa el a magyar fotótörténetben és a XX. Század magyar művelődéstörténetében.
A tárlatok
"Az ismeretlen ismerős"
A Magyar Fotográfusok Háza – Escher Károly életműkiállítása
Kurátor: Albertini Béla, fotótörténész
A kiállítást megnyitja: Korniss Péter, fotográfus
Megtekinthető: 2010. október 22 – december 12. minden hétköznap 14-19 óra között, hétvégén 11-19 óra között.
"A rejtőzködő életmű"
Válogatás az Országos Széchényi Könyvtár Escher-gyűjteményéből
Országos Széchényi Könyvtár, Ereklyetér
Budapest I., Budavári Palota "F" épület.
2010. október 22 - december 22.
Az Országos Széchényi Könyvtár (OSzK) tulajdonában van az életmű döntő része. Az ott őrzött mintegy 38 ezer kockányi Escher-negatív alapján készül eddig kevéssé ismert képeiből a válogatás.
"Foto Escher"
Válogatás magán- és közgyűjteményekből
kurátorok: Csillag Katalin, Mandur László, Kodrucz Sándor
József Attila Klub, Budapest, VI., Eötvös u. 27-29.
Nyitva: 2010. október 22-november 20.
Látogatható: kedd-szombat 11-18 óra között
Megnyitó: 2010. október 22. 17 óra
Megnyitja Markovics Ferenc fotóművész
Köszöntőt mond: Mandur László fotográfus
Közreműködik: Keres Emil színművész és a HuniversArt Produkció
Támogatók:
MTI, Országos Széchenyi Könyvtár, Kossuth Kiadó Zrt., CULTIRIS, Kulturális Képügynökség, Petőfi Irodalmi Múzeum, Mai Manó Fotográfiai Múzeum