Először pesti színpadon – Eszter hagyatéka
Márai Sándor egyik legnépszerűbb regénye az Eszter hagyatéka. A mű most először kerül Budapesten színpadra, Pataki Éva átiratában, az újvidéki Lénárd Róbert rendezésében. Októbertől az Átrium Film-Színház fogadta be a Spirit Színház előadását.
Eszter, egy középkorú nő, akit „az élet oly csodásan megajándékozott és oly tökéletesen kirabolt”, elszegényedett kisnemesi miliőben éli életét Nunuval, a családi rokonnal és a ház barátaival, Tiborral és Endrével. E csipkerózsika-álmot alvó, titkokat féltve őrző mindennapokba egy távirat tör be. Lajos visszatér. Húsz év után visszatér. Lajos, Eszter nagy szerelme, a férfi, aki kirabolta őt, a hazug, aki őt szerette, és mégis nővérét, Vilmát vette feleségül. Lajos bájától és romboló erejétől Eszter körül mindenki fél, hiszen mindenkinek van veszteni valója... de vajon miképpen fogadja Eszter a visszatérést? Meg tudott-e bocsátani vagy sem, s egyáltalán mi áll a hazaérkezés mögött? „Látod, Eszter, a viszontlátás csaknem rejtélyesebben izgalmas, mint az első találkozás...”
Ez az évad vízválasztó életünkben, hiszen nagyobb terekben, nagyszabású műveken keresztül bizonyítom be azt a hitemet, hogy általában az az ember jut a legmesszebb, aki hajlandó merni és csinálni. „Egy óvatos hajó soha nem jut messze a kikötőtől.” Ilyen óvatos „hajó” Eszter, Márai Sándor hősnője – mondja Perjés János, a Spirit vezetője. Az Eszter hagyatéka című bemutatónk azt hangsúlyozza: „mindenki várja, hogy a sorsa jobbra forduljon. A baj az, hogy már egészen okosak, kitanultak és óvatosak vagyunk, és nem merünk kívánni. A valószínűtlenül oktató esztendők megtanítottak reá, hogy vágyainkban is óvatosak legyünk.”
Eszter – Huszárik Kata: „Márai amúgy is közel áll hozzám, az Eszter hagyatéka pedig nagy kedvencem. Minden hitemmel megpróbálom átadni a nézőknek Eszter döntésének igazságát. Egy húsz évvel ezelőtt gyávaságból, dermedtségből, családi kötelességérzetből fel nem vállalt helyzetet, elszalasztott kapcsolatot old meg mindenki számára meghökkentő módon. Reményeim szerint megértik majd az én Eszterem mostani döntését. Olyan darab ez, hogy mindenki megtalálja hozzá a kapcsolódási pontot.”
Gyakorlatilag beszélhetünk egy családállításról is a darabon belül – teszi hozzá Perjés János, a Spirit vezetője –, hiszen elhunyt családtagok által elkövetett bűnök hatnak ki a szereplők sorsára és viszonyaira, a nézők előtt bomlik ki az összes titok, ami elvezetett ahhoz a naphoz, amikor a régi szerelem, Lajos, visszatér.
A rendező: Lénárd Róbert 1983. május 9-én született Zentán, a Vajdaságban. Jelenleg a Kosztolányi Dezső Színház művészeti vezetője.
„Szikár, filmszerű előadást terveztem. Szinte krimiszerű izgalommal bontakoznak ki a múlt eseményeinek rejtett szálai. A szereplők egyenként keresik fel Esztert, és lépésről lépésre jutunk új információkhoz, a főhőssel egy időben. A mi felfogásunkban a nő nem tehetetlen áldozat, akit sodornak az események, hanem egy megtévesztett asszony, aki életében először vállal fel olyan döntést, ami kihat mindenki további sorsára.”
Eszter szerepében Huszárik Kata hosszú szünet után lép ismét budapesti színpadra. Partnerei: Zsurzs Kati, Király Attila, Dózsa Zoltán, Sipos Vera, Perjés János és Vásári Mónika.
Az előadás legközelebb november 13-án látható az Átrium Film-Színházban.
JEGYRENDELÉSAz előadás trailere: