Egy család a zene bűvöletében

„A boldog családok mind hasonlók egymáshoz, minden boldogtalan család a maga módján az” – írja az Anna Karenina bevezető mondatában Tolsztoj. Mai rohanó, kapcsolatromboló, egymásra alig figyelő világunkban igazi csoda, ha egy boldog – és nem csak annak látszó – családot talál az ember. A Kultúrmorzsák vendégei a fenti gondolat jegyében Lakatos Ágnes és Csuhaj-Barna Tibor, valamint lányaik, Rebeka és Kincső.

2014. november 11., 10:59

A kalocsai Kék Madár Fesztivál hozott össze bennünket. Lassan évtizedekben mérhető ez a barátsággá lett ismeretség. A már 23 éves, karitatív célú, rangos kulturális rendezvénysorozat ugyanis a Lakatos famíliában gyökerezik, ahol a zene közelsége mindennapos volt. Nem csoda hát, hogy mindhárom Lakatos „gyerek” – ma már felnőtt művészek – életútja szinte kódoltan ez lett. Lakatos Ágié is, aki legismertebb dzsesszénekesnőink egyike. Nem véletlen, hogy 2004-ben az Cantata Mondialón, a világ egyik legnagyobb vokális fesztiválján és versenyén, a csehországi Olmützben aranyérmet nyert.

Férjével, a dzesszbőgős-zeneszerző Csuhaj Barna Tiborral közös második CD-jük, az Into the Groove igazi különlegesség a dzsessz világában. Az ének és bőgő kettőse nagy kihívást jelent a zenészeknek, amelyhez magas technikai tudásra és művészi együttműködésre van szükség. Világviszonylatban is ritkaság ez a teljesítmény – írták róluk a kritikusok. De előző hanghordozójuk, a Voice and Bass címmel megjelent lemez is ritkaság volt a dzsessz világában. „Az ének-bőgő duó játék nagy kihívás a zenészeknek, mivel rendkívüli összeszokottságot, technikai tudást igényel, lévén hogy két intonálós hangszer – harmónia hangszer nélkül, a zene spektrumának két széléről – alkotja a muzsikát. A nagyvilágban is csak néhány páros vállalkozott egy teljes lemezanyag rögzítésére ebben a felállásban.”

Nem csoda, hogy nagy az összhang köztük, hisz jó harminc éve vannak már együtt a magánéletben és a muzsikában egyaránt. A konzervatórium dzsessztanszakán együtt kerültünk be az első osztályba – idézi fel megismerkedésük emlékeit Csuhaj Barna Tibor, Ági pedig rögvest hozzáteszi:

– Tibor olyan kiugró tehetség volt, hogy elsőre felvették. Nem lehetett nem odafigyelni rá.

– Ági viszont teljesen véletlenül lett dzsesszénekes – veszi át a szót Tibor, épp úgy, mint amikor együtt muzsikálnak –, komolyzenei alapokkal indult, egy amatőr zenekarban hallották az ismerősei énekelni. Különlegesnek tartották a hangját, az ő javaslatukra felvételizett a dzsessztanszakra. Jó, hogy ez a véletlen közbejött...

– Azt nem mondom, hogy első látásra kirobbant szerelem volt a miénk, egy ideig csak jó barátok voltunk, és persze már akkor dolgoztunk is együtt. Aztán jött a házasság, a gyerekek, és a közös munka is megmaradt. Nekünk nagyon egybeépült az életünk. Hol együtt játszunk, hol másokkal, mindketten többféle formáció állandó vagy alkalmi tagjai vagyunk, és saját együttesünk is van, a Voice & Bass.

– Ami otthoni próbákat is jelent, így nem csoda, hogy lányaitok, Rebeka és Kincső beleszületett a zenébe.

– Nem befolyásoltuk őket a pályaválasztásban, csak ahhoz ragaszkodtunk, hogy zenei általánosba járjanak és zongorázni tanuljanak. Nem lehet elvárni, hogy Miles Davist hallgasson egy tizenéves gyerek... Egyszóval semmit nem erőltettünk.

– Ehhez képest Rebus az idén fuvolából diplomázott Pécsett, most a Zeneakadémia fúvós tanszakán folytatja tanulmányait. Kincső pedig a Magyar Örökség-díjjal kitüntetett Marczibányi téri Kodály Zoltán Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola Prima Primissima-díjas leánykarában énekel.

Ági és Tibor „kettőse” nem csak a magánéletben és a zenében fonódik össze, a kezdetektől párhuzamosan fut pedagógus munkásságuk is. Mindketten a konziban és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is tanítanak. Emellett klubokat, dzsesszestéket, fesztiválokat szerveznek. Tibor nemrég Amerikában koncertezett Kováts Kriszta együttesében. Egyszóval nem egyszerű feladat időpontot egyeztetni a hangos-képes családi portréra. Zenésztársaik örömmel lépnek fel velük, nem csak zenei kvalitásaik miatt... Volt diákjaik közül már többen ígéretes sikereket értek el, s ők fontosnak tartják útjuk egyengetését. A tanítványok viszonyulásáról igencsak árulkodó egyikük blogbeszámolója Ági nagyon kerek születésnapjáról.

„2004 tavaszán Lakatos Ági megkeresett, hogy titokban szervezzük meg férje, Csuhaj Barna Tibor 40. születésnapi koncertjét a Magyar Rádió Márványtermében. Aztán, nyolc évvel ezelőtt, szeptember 24-én volt is nagy családi összejövetel. Ott is felléptek a rokonok (Tibi sógorai, Lakatos György fagottművész és Lakatos Péter zongoraművész, valamint sógornői, Paulay Katalin hegedűművésznő és Lakatosné Gelléri Vera fuvolaművésznő, a dzsesszisták közül Márkus Tibor, Juhász Gábor és Jeszenszky György). Aztán teltek-múltak az évek, májusban Csuhaj Barna Tibi hívott fel kétségbeesetten, hogy ugye tudom, Áginak szeptemberben lesz az 50. születésnapja, és most ő szeretné valahogy titokban megszervezni az ünnepi koncertet. Sikerült... Az első, klasszikus részt Ági bátyja, Lakatos Gyuri fagottos konferálta a maga szarkasztikus módján. A családtagok, a barátok és tanítványok sorát a Voice & Bass-formáció, Ági és Tibi duója zárta. Mondanom sem kell, minden számuk után dübörgő taps... Elhangzott az est egyetlendzseszstandardje, a My Romance, egy számon belül modernül és hagyományosan is. Eddig soha sem gondolkodtam azon, honnan jött Áginak 15-20 éve az az ötlete, hogy ilyen, a hazai mezőnyben egyedülálló, csak rá jellemző stílust alakítson ki magának...”

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.