Caligula lova

A hatalom újabb arcátlan lépése volt az a nemcsak a sportolókat, hanem minden sportkedvelő embert szembeköpő húzás, hogy a nemzet sportolójának neveztették ki a csúfosan megbukott csaló államfőt.

2014. december 13., 09:02

Ahogy (48. számukban) megírták, Schmitt Pál tökéletesen kiszolgált minden rendszert. Az OTSH elnökhelyetteseként egyébként egyik első komoly sportdiplomáciai ténykedése az volt, hogy megindokolja a Los Angeles-i olimpia szocialista bojkottját. A rendszerváltás után nemcsak andorrai, hanem már 1993-ban madridi nagykövetnek is kinevezték. 1998-ban pedig már felajánlkozott az MSZP-nek, hogy főpolgármester-jelöltjük lenne, de csak a berni nagyköveti állással ajándékozták meg.

2002-ben persze már a Fidesznél jelentkezett be ugyanerre a posztra, s lépten-nyomon hangoztatta, hogy „márpedig ő független”. Csúfos kudarca után „felajánlotta függetlenségét” a Fidesznek, s nyomban a párt alelnöke lett. Köztársasági elnökként fontos hitvallásának nevezte a magyar nyelv megőrzését és ápolását, majd számos esetben csúfolta meg tudatlanságával nyelvünket. Így kaphatta a „nemzet gojostola” becenevet a háládatlan zsurnalisztáktól, hiszen mindent aláírt, amit elé toltak.

Páratlan államfői bukása után kényelmesen éldegélt egyáltalán nem megérdemelt luxusában, s már-már mindenki elfelejtette kaméleoni személyét, amikor is egy éve az MTK 125 éves születésnapi ünnepségén Orbán Viktor életműdíjjal tüntette ki a „példamutató sportembert”. És ezt csak fokozták, amikor a közgazdász-társadalmat megalázva az Állami Számvevőszék a tavalyi Hagelmayer-díjat Schmitt Pálnak ítélte. Jogosan írta erről Lengyel László: „Egy szakmailag és emberileg egyaránt szuverén ember nevével visszaélve, allakájok és alkutyák kitüntettek szakmailag nem létező, emberileg hiteltelen főlakájokat és főkutyákat.” A szakmában kiemelkedő Hági ugyanis „mindent megtett egy alkotmányos jogállam fölépítéséért, a szakszerű és jogszerű pénzügyi szabályok kialakításáért és betartatásáért. Most olyanokat tüntettek ki nevével, akik mindent megtettek és megtesznek az alkotmányos jogállam lerombolásáért és a pénzügyek átláthatatlanná tételéért.”

S ahogy a TV-shopban mondanák: „Ez még nem minden!” Most a sporttársadalmat alázta meg a cinikus kormányzat, arra kényszerítve a nemzet sportolóit, hogy szavazzák meg társuknak a bukott csalót. Nem értem, hogy lehet a havi félmilliós apanázs fontosabb a valóban példás sportszimbólumoknak, mint a saját becsületük. Érdemes megemlíteni őket név szerint: Balczó András, Hammerl László, Keleti Ágnes, Kulcsár Győző, Portisch Lajos, Székely Éva, Ivánkay Mária (2004-től), Földi Imre, Rejtő Ildikó (2007), Buzánszky Jenő (2011) és Kárpáti György (2013). Sajnálatos, hogy egyetlen elhatárolódást sem hallhattunk...

Egyébként már sejtem a következő lépést, amit Caligula azért nem tett meg. Ő kedvenc lovát, Incitatust elhalmozta minden jóval: márványistállóval, bíbortakarókkal, drágaköves nyaklánccal, de elképzelését végül visszavonva a második rangot jelentő konzullá mégsem nevezte ki.

Mártonffy Dániel,
e-mail

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.