Budapesten is megünneplik a lengyel függetlenség napját

Ünnepi koncerteket lehet meghallgatni a lengyel nemzeti ünnep alkalmából a magyar fővárosban.

2021. október 24., 09:50

Szerző:

Két koncerttel emlékezik a lengyel függetlenség visszaszerzésére a Lengyel Köztársaság Nagykövetsége és a budapesti Lengyel Intézet: J. M. K. Poniatowski F-dúr miséje november 7-én a Budapest-belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban, a Wroclaw Baroque Ensemble koncertje november 11-én a Zeneakadémián hallható, írja az MTI.

Mint a Lengyel Intézet közleményében felidézik,

Lengyelország 123 évnyi felosztottság után 1918. november 11-én nyerte vissza függetlenségét.

Ezen a napon nevezték ki Józef Pilsudskit a lengyel fegyveres erők főparancsnokává, két nappal később pedig deklarálták a független lengyel állam, az első Lengyel Köztársaság létrejöttét.

A legnagyobb lengyel nemzeti ünnep alkalmából J. M. K. Poniatowski F-dúr mise - átdolgozás szólóhangokra, kórusra és zenekarra címmel november 7-én 17 órakor hallható koncert a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban.

Józef Michal Ksawery Poniatowski (1816-1873), az utolsó lengyel király, Stanislaw August Poniatowski testvérének fia volt, akinek otthonában a zene és a politika eggyé vált. Énekesként és zeneszerzőként, valamint politikus-diplomataként tevékenykedett. Olasz mesterektől kapott zenei képzést, firenzei és bolognai színházakban énekelt, operáit a milánói Scalában mutatták be. Zenéje elveszett a történelem sűrűjében, azonban a muzikológusok kutatásának és az előadók érdeklődésének köszönhetően visszakerül a hallgatókhoz.

A koncert előadói a Lwówi Nemzeti Filharmónia Zenekara és a Galíciai Kamarakórus, a karmester Sebastian Perlowski. A Wroclaw Baroque Ensemble Az I. Lengyel Köztársaság muzsikája című koncertje november 11-én 19 órakor lesz a Zeneakadémián.

Mint az ismertetőben kiemelik, már a reneszánsz idején, a 16-17. században is virágzott a művészet a Vasa-uralkodók udvarában, és később is magas színvonalú, a nyugat-európai muzsikára is ható zenei élet zajlott az 1795-ig fennállt Lengyel-Litván Unióban. E sokszínű, de elfeledett lengyel repertoár felfedezésére és megszólaltatására alapította 2006-ban Andrzej Kosendiak karmester a korhű hangszereken játszó Wroclaw Baroque Ensemble-t.

(Kiemelt kép: A közönség az alaptörvény kihirdetésének ötödik évfordulója alkalmából tartott koncerten a Zeneakadémián 2016. április 25-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

2024. április 11., 11:02

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.