Bródy 75

Április 5-én ünnepli 75. születésnapját az egyik legnagyobb magyar. Isten éltesse!

2021. április 5., 15:11

Szerző:

Ha én rózsa volnék… Mit tehetnék érted?, Filléres emlékeim, Földvár felé félúton.

Bizonyára kitalálták már, Bródy Jánosról van szó, hiszen a legendás muzsikus és dalszövegíró ma, április 5-én ünnepli 75. születésnapját. Se szeri, se száma ikonikus dalainak, megkerülhetetlen alakja az Illés, majd a Fonográf együttesnek, de nélküle az István, a király sem születhetett volna meg. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész Budapesten született értelmiségi család sarjaként.

Bár a Műegyetem villamosmérnöki karán diplomázott, de ekkor már elkötelezte magát a zene mellett. Érettségi után,1964-ben Koncz Zsuzsa ajánlására került a később legendássá vált Illés zenekarba, ekkor ragadt rá a Tini becenév. Az együttes klasszikus felállása – a gitáron és billentyűs hangszereken játszó Bródyn kívül Szörényi Levente énekes-gitáros, Szörényi Szabolcs basszusgitáros, Illés Lajos billentyűs, Pásztory Zoltán dobos – 1965-re alakult ki. Az év nyarán a nógrádverőcei ifjúsági táborban játszottak, itt születtek meg az első magyar nyelvű beatdalok – Az utcán és az  Óh, mondd. Még ebben az évben Koncz Zsuzsa a tévében elénekelte Rohan az idő című dalukat, innen számítható a magyar nyelvű beatzene kezdete. Az 1966-os első Táncdalfesztiválon megosztott második díjat nyerő Még fáj minden csók című számuk megosztotta a közönséget is, de az 1968-as fesztiválról az Amikor én még kissrác voltam című, népzenei gyökerű szerzeményükkel taroltak. Senki nem vonhatja kétségbe, hogy ekkorra az Illés az ország legnépszerűbb zenekarává vált.

A Bródy János által írt, gyakran áthallásos szövegek a lázadó ifjúság himnuszaivá váltak. Bródy önálló korszaka 1978-ban kezdődött, a Várszínházban és az Egyetemi Színpadon tartott előadásaival. A műsor Az utca másik oldalán címet viselte, kifejezve az alkotó művészi magatartását. Hitelesen és mindenki által érthetően fogalmazta meg nemzedékének álmait és csalódásait, a dolgok színét és fonákját, emiatt a hatóságok továbbra is gyanakvással figyelték. 1980-ban jelent meg első szólólemeze Hungarian Blues címmel, rajta a Filléres emlékeim, a Földvár felé félúton és a Mama, kérlek című slágerekkel. Ezt az 1984-ben kiadott Ne szólj szám című album követte, rajta többek között a hatvanas években betiltott, egy nemzedék himnuszának számító Ha én rózsa volnék kezdetű dallal.

 
 
Add a kezed (Illés Show) című zenés film forgatása, Sándor Pál rendezésében. Bródy János. 1974 Fotó: Szalay Zoltán/FORTEPAN


Munkásságában jelentős helyet foglalnak el a színpadi művek, amelyeknek szövegét írta. Ilyen többek között a Szörényi Leventével írt Kőműves Kelemen, a mára kultikussá vált első magyar rockopera, az István, a király, de a Volt egyszer egy csapat című musicalben Andrew Lloyd Webber szerzőtársa is lehetett.

Ő volt Koncz Zsuzsa majdnem minden lemezének a szövegírója, és Halász Judit legsikeresebb dalainak is ő a szerzője. Titokban még a „rivális” Omega együttesnek is írt szöveget, többek közt a Léna című slágerét.

Boldog születésnapot, Bródy János!

(Kiemelt kép: Bródy János, 2020. 09. 03. Fotó: Merész Márton)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.