Borítékolható katasztrófa

A brit Andrew Leatherbarrow könyve olyan részletekkel gazdagítja a csernobili katasztrófa történetét, amelyek tovább árnyalják az emberi felelősség szerepét.

2022. július 20., 14:37

Szerző:

Csernobil szinte sosem volt csupán önmaga. Sosem volt csupán az emberi gondatlanság miatt bekövetkezett legnagyobb nukleáris katasztrófa. Aki ugyanis alaposan beleássa magát a történetébe, az az erőmű révén könnyedén, mindenféle további történelemlecke nélkül megértheti a kommunizmus mibenlétét, azon belül pedig a Szovjetunió nevű mesterséges képződmény természetét. Azt, ami sokunknak még napi tapasztalat volt, és amit a brit szerző, Andrew Leatherbarrow a következőképpen foglalt össze: „a kommunista rendszerben eredendően meglévő problémák azzal jártak, hogy egy konstrukció soha nem működött százszázalékosan, és hogy az állampolgárok minden szakmában és a hierarchia minden szintjén kénytelenek voltak rögtönözni, hogy a dolgok haladjanak”. Tákolt világ volt ez, amelyet a különféle ügyeskedések és leleményességek tartottak úgy-ahogy felszínen. Csak épp nem mindegy, hogy ez a tákoltság egy 1500-as Ladára vagy egy milliók életére kiható RBMK-reaktorra vonatkozik-e. A Szovjetunió és a kommunizmus jellemzője, hogy e tekintetben szinte semmi különbség nem volt.

Az HBO minisorozatának (Csernobil) átütő sikere után sokan érezhették úgy, hogy most már mindent tudni lehet Csernobilról, a baleset estéjéről és annak utóéletéről. Nem véletlenül, hiszen a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics könyve, a Csernobili ima a maga megrázó monológjaival minden másnál mélyebben tárta fel a katasztrófát előkészítő és kirobbantó szovjet néplelket, amely a baleset után saját (és mások) életét nem kímélve heroikusan mentette, ami még menthető volt. A sorozat java része is erre a műre épült, amely számos emberi sorsot megmutat: az elsőként odaérkező tűzoltóktól és felszámolóktól, a bányászokon és pártfunkcionáriusokon át, a zónát végleg elhagyó, majd visszatérő emberekig  mindenkit megszólaltatott, ám magával a balesettel és az azt követő perrel már kevesebbet foglalkozott.

Sokáig tartotta magát a laikusok között a szovjet propaganda verziója, amely a felelősség java részét az erőmű kezelőire hárította. Még a sorozatban is tetten érhető mindez, hiszen sokkal inkább emlékezünk a főmérnökhelyettes, Gyatlov esztelen ámokfutására, amellyel a végzetessé váló tesztet minden áron végig akarja vinni azon a szörnyű éjszakán, mint a mentésben oroszlánrészt vállaló tudós, Legaszov vallomására a sorozat végén, mikor is a szabályozórudak konstrukciós hibájáról beszél. Arról a szörnyű ellentmondásról, hogy egy tervezési baki miatt a vészhelyzet elleni védelmet jelentő gomb lesz az, ami kvázi elindítja a robbanást. Andrew Leatherbarrow könyve e tekintetben még kijózanítóbb, így annak elolvasása után igazat kell adnunk – az amúgy továbbra sem ártatlan – Gyatlovnak: „az RBMK robbanásra volt ítélve”.

A teljes cikket a 168 Óra hetilap 2022. július 14-én megjelent lapszámában olvashatja.

18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.