Betörés Tel-Avivban

2014. augusztus 17., 23:22

Szántó T. Gábor új regényében a hivatalosan 1924-ben elhunyt Franz Kafka, a század nagy hozzáférhetetlenje, mitikus rejtőzködője, kora szemérmes boncmestere éli túl magát (talán): húsz év múlva (ó, verses Vajda János!) Auschwitzban találkozik vele a máramarosszigeti jeshivabócher. Na de hát lehet-e? Élhet-e egy író (méghozzá milyen író!) nyom nélkül? Betűtlenül, át a történelmen? Távol a konfliktusos családtól, a nyomasztó apától, a szerelemtől, az egyetlen baráttól, aki nem tett eleget a haldokló kérésének: nem semmisítette meg a kéziratokat.

Hol van hát a Kafka-hagyaték, amelynek utóélete nem kevésbé áttekinthetetlen, mint a rejtőzködő, magából mit sem mutató író alkotói időszaka? A levelek, kéziratok, feljegyzések ismeretlen kazla valahol szerte a világban, a méreteit sem ismerjük, országok könyvtárai pereskednek érte, a hajdani megmentő jóbarát leszármazottai pedig nem adják. Vagy igen, de pénzért. Vagy úgy sem. S hol lenne a gyűjtemény helye? Prágában, ahol Kafka élt? A németeknél, akiknek a nyelvén írt? Izraelben, hisz Kafka a zsidó sorsot élte meg, írta meg, s tette egyetemessé? Mindannyiunkévá.

Szántó regényhőse, az író-kutató visszanyomoz az ismeretlen időkbe, bejárja Kafka életének és korábbi önmagának valós és vélt helyszíneit, s közben maga is beleütközik az akadályokba: az idegenség, az átláthatatlan “eljárás”, a “per”, a “törvény” akadályaiba, amelyekből oly sokat tud előállítani az ember önmaga korlátozására. És a tel-avivi betörés sem old meg semmit.

(Szántó T. Gábor: Kafka macskái. Noran Libro.)

Erdélyi S. Gábor

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.

2024. december 22., 12:49

Már csak pár nap van vissza karácsonyig, szóval ilyenkor már bátran lehet hangolódni az ünnepi filmekkel. Mutatjuk a Disney+-on fellelhető legjobb alkotásokat, amiket tényleg nem érdemes kihagyni.