Belgiumban őrízetbe vették az Arany Hajnal volt tagját, egy EP-képviselőt

Az Európai Parlament korábban feloldotta a mentelmi jogát. Az idegengyűlölő párt tagjait Görögországban gyilkosságok, utcai támadások és bűnszervezetekben való részvétel miatt ítélték el. 

2021. április 27., 17:33

Szerző:

Nemzetközi elfogatóparancs alapján őrizetbe vették Brüsszelben Joánnisz Lagósz görög európai parlamenti (EP-) képviselőt, az Arany Hajnal nevű görög radikális jobboldali párt egyik korábbi tagját, miután a belga illetékes hatóság kérésére az EP a héten zajló plenáris ülésén feloldotta a képviselő mentelmi jogát – közölte a belga sajtó rendőrségi információkra hivatkozva kedden.

Előállításának tényét Joánnisz Lagósz a Twitteren közzétett üzenetében megerősítette, azzal hogy egy belga rendőrautóban ül.

„A tolvajok, az ateisták, a görögellenesek börtönbe visznek. Hű maradok Krisztushoz és Görögországhoz. Büszke vagyok arra, hogy soha nem hajoltam meg. Éljen Görögország! Éljen az ortodoxia!” – írta.

Kiadatása esetén 13 éves börtönbüntetés vár a pártból 2018-ban kilépő EP-képviselőre, ugyanis tavaly ilyen időtartamra szóló letöltendő börtönbüntetést szabott ki egy athéni bíróság az Arany Hajnal több tagjára és vezetőjére. Az elítéltek között van Joánnisz Lagósz európai parlamenti képviselő, aki a görögországi elfogatóparancs kiadásakor Brüsszelbe utazott.

A görög bíróság 2020-ban bűnszövetkezetnek minősítette a pártot abban a perben, amelyben négy ügyet egyesített: Pavlosz Füsszasz baloldali rapper meggyilkolását, bevándorló halászok és baloldali aktivisták ellen elkövetett támadásokat, illetve a bűnszervezetként való működés vádját. A hat évvel ezelőtt elkezdődött pernek 68 vádlottja volt, és közülük mintegy 50-et ítéltek el különböző bűncselekményekért: bűnszervezethez tartozásért, emberölésért, garázdaságért, illegális fegyvertartásért. A többieket felmentették. A vádlottak között volt a párt 17 korábbi parlamenti képviselője és több rendőr.

A radikális pártot a kilencvenes évek elején alapították, és sokáig csak egy kis szélsőséges csoportosulás volt. 2012-re viszont annyira megnőtt a támogatottsága, hogy 21 képviselői helyet szerzett a 300 fős görög parlamentben, és ezzel a törvényhozás harmadik legnagyobb erejévé vált. Népszerűségét sokak szerint a gazdasági válságnak és a idegengyűlölő szólamainak köszönhette. A párt és az utcai bűnbandák kapcsolatára Füsszasz meggyilkolását követően derült fény. A zenészt a nyílt utcán lincselték meg.

Az Arany Hajnal népszerűsége a gyilkosság óta zuhanásszerűen csökkent, a 2019-es választásokon be sem jutott a parlamentbe.

Az Európai Parlament 658 támogató szavaz mellett, 25 ellenében és 10 tartózkodás mellett a héten zajló plenáris ülésének keddi munkanapján oldotta fel a görög képviselő mentelmi jogát.

(Kiemelt kép: Joánnisz Lagósz. Fotó: AFP | Louisa Gouliamaki)

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.