Igazi különlegességek kerülnek kalapács alá a BÁV aukcióján: elképesztő, mikre lehet licitálni

A BÁV első átfogó művészeti árverését 1920-ban rendezték meg.

2024. november 29., 12:16

Szerző:

Ha önben is felmerülne a kérdés, hogy mi kötheti össze a IV. században élt Gratianus római császárt az 1891-ben alapított svájci Angelus óragyárat és Aba-Novák Vilmost, a modern magyar festészet egyik alulértékelt zsenijét, akkor erre a válasz igencsak egyszerű lenne: az a budapesti művészeti aukció, amelynek keretében immár több mint száz éve éppúgy kalapács alá kerülnek exkluzív, gyakran történelmi jelentőségű ékszerek, érmék, mint a hazai képzőművészet kiemelkedő alkotásai vagy az óraipar világelitjébe tartozó darabok. A BÁV első átfogó művészeti árverését 1920-ban rendezték meg, a mostani, a december eleji aukció pedig sorrendben a 84. lesz, amelyen 799 gondosan válogatott tétel szerepel. Köztük 90 órára, 160 ékszerre, több tucat numizmatikai ritkaságra, 180 festményre, 100 ezüst műtárgyra és ugyanennyi kerámia és porcelán különlegességre, valamint bútorokra, történelmi fegyverekre is lehet majd licitálni.

Igazi különlegességek

Az aukción igazi különlegességekre is lehet majd licitálni, például a 40 után felbukkant, a magyar absztrakt festészet ikonikus alkotása Bak Imre Vezérfonal című festménye is kalapács alá kerül. Az alkotás ugyanúgy 12 millió forintról indul, mint Rippl-Rónai József Kalapos nő szőrmegallérban című képe. A vásári forgatagot előszeretettel megörökítő Aba-Novák Vilmos vibrálóan színes cirkuszi artistáit ellenpontozzák a Tóramagyarázók, Szász Endre jellegzetesen komor hangulatú, majd’ három négyzetméteres műve. Az impozáns árverési listán szinte tehát az összes jelentős klasszikus és kortárs magyar festő műve feltűnik.

Briliáns garnitúra

Különleges darabnak számít a magyar légierő vésetével jelzett Angelus pilóta óra, illetve a láthatatlan mutatókkal, 36 gyémánttal megbolondított LeCoultre férfi karóra. A szecessziós ezüsttárgyak és az 50 Zsolnay porcelán között számos darab múzeumi gyűjtemény ékköve is lehetne. A licit széles sávban mozog: van 50 ezer forintos licitről induló tárgy, az ékszerek között pedig akad 9 millió forinttal kezdődő briliáns garnitúra. Az árverés tételei november 23. és december 1. között kiállításon is megtekinthetők a BÁV Art Szent István körúti galériájában.

Az árverés napjai

Az árverésre aztán a MOM Kulturális Központban kerül sor, december 3-5 között. December 3-án ékszerek, órák és numizmatikai ritkaságok kerülnek kalapács alá, köztük az Angelus férfi pilótaóra, amelyet a Magyar Légierő jelzése díszít, valamint az I. Ferenc József monogramjával ellátott gyémánt pecsétgyűrű. December 4-én aztán festmények, köztük Bak Imre „Vezérfonal” című ikonikus alkotására és más neves magyar művészek műveire, valamint bútorokra lehet majd licitálni. A december 5-i zárónapon pedig ezüstkülönlegességek, Zsolnay kerámiák és exkluzív fegyverek, például egy 17. századi, aranyozott ezüst kupa is kalapács alá kerül majd.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)